
Sa palud lapsel telefoni käest panna, muretsedes, et liiga palju ekraaniaega võiks tema arenevat aju kahjustada. Kuid mis siis, kui probleem ei seisne üksnes lapse ekraaniajas, vaid ka selles, kuidas sina ise oma tehnoloogiat kasutad tema läheduses?
Uued uuringud näitavad, et lapse ekraaniaja piiramisest ei piisa – vanemate tehnoloogiaharrastused lapse kõrval võivad mõjutada lapse kognitiivset arengut, emotsionaalset heaolu ning isegi seda, kui palju aega lapsed ise ekraanide ees veedavad.
Paljud vanemad sirvivad oma telefone söögi- või mänguajal, tihti mõtlemata sellele, kuidas see mõjutab nende last. See näiliselt süütu harjumus tekitab üha suuremat segadust suhtluses – nähtust, mida kutsutakse „phubbinguks“, ehk tehnoloogia tõttu näost-näkku suhtlemise katkestamiseks.
Väikeste laste jaoks on vanemate tähelepanu ja reageerimisvõime eluliselt tähtsad – need loovad turvatunde ja aitavad avastada maailma ning areneda emotsionaalselt. Kui see ühendus katkenud, võib see mõjutada lapse arengut sügavalt, rõhutavad ajakirjas JAMA Network Open avaldatud värske uuringu autorid.
Teadlased analüüsisid üle 6000 uuringu ning valisid neist välja need, mis keskendusid tervetele lastele sünnist kuni 5. eluaastani. Nad uurisid, kuidas vanemate tehnoloogia kasutamine lapse läheduses – nn vanemlik tehnoloogiakasutus (PTU) – mõjutab lapse aju arengut, emotsionaalset heaolu, liikumisoskusi, uneharjumusi, füüsilist aktiivsust ja ekraaniaega.
Tulemused olid murettekitavad: vanemate tehnoloogia kasutamine lapse juuresolekul oli seotud madalama kognitiivse arenguga, suurenenud sisemise ja välise käitumise probleemidega ning nõrgema kiindumusega lapse ja vanema vahel. Lisaks veetsid lapsed rohkem aega ekraani ees. Mõjud esinesid sõltumata sellest, millist tehnoloogiat kasutati.
„Vanemate tehnoloogiakasutus lapse juuresolekul on seotud väikese, kuid järjepideva negatiivse mõjuga väikelaste kognitiivsele ja psühhosotsiaalsele arengule ning ekraaniajale,“ selgitavad teadlased. Samas rõhutatakse, et on vaja täiendavaid uuringuid, mis uuriksid veel ka tehnoloogia mõju lapse unele, liikumisele ja motoorsetele oskustele.
Oluline on mõista, et tehnoloogilised seadmed ise ei ole „loomupäraselt kahjulikud“ – need võivad olla vanematele suureks abiks. Kuid seadmete kasutamise teadlik juhtimine lapse juuresolekul aitab vähendada võimalikku kahju. Näiteks on positiivne mõju täheldatud siis, kui vanemad ja lapsed vaatavad või kasutavad tehnoloogiat koos, toetades lapse arengut.