Hirm on kõige hirmutavam tunne üldse. Kurbus, viha, süütunne, kadedus, häbi ja teised madala vibratsiooniga kurnavad tunded on ka ebamugavad kogeda, aga ükski neist pole nii hirmutav kui kogeda hirmu. Kui on hirm, siis tekib tahtmine justkui ära joosta enda eest või seest, olla kuskil mujal ja lihtsalt seda tunnet mitte tunda. Kuna enda eest ära joosta ei saa, siis tekib tung hirmu millegagi kinni mätsida või teda kuskile sügavale suruda, nii et meil ei oleks temaga enam kontakti. Hirm võib kuskil seal all olla, aga mina teen ikka rõõmsat nägu ja elan oma elu edasi. Hirm on ka sellepärast hirmutav, et tõmbab ligi seda, mida kardame. Nii tekib topelthirm – ma ei tohi karta, sest muidu see juhtubki. Tekib hirm hirmu tunda. Hirm võib olla väike, suur või paaniline, aga mingil kujul ja suuruses kuulub meie kõigi ellu. Hirm on kaitsemehhanism ja märguanne, mis on mingites olukordades vajalik, aga palju on ka sellist hirmu, mida meil tõesti vaja ei ole, aga mis sellegipoolest võib hakata meie elu juhtima.
Kui Sa proovisid eelmist varianti, aga see ei toiminud või tundus liiga keeruline, siis on veel üks võimalus – hirmule alistumine. See tundub märksa hirmutavam variant kui eelmine, aga toimib suurepäraselt. Selle elluviimiseks on vaja lihtsalt väga suurt julgust lubada korraks endal oma hirmu täielikult tunda ja selle eest mitte peituda, lubada hirmul täielikult kohal ja sinu sees olla, kogu oma suuruses ja võimsuses. Hea on seda harjutada esialgu kodustes tingimustes, kus saad täielikult lõdvestuda. Praktiliselt käib see nii, et kui tunned hirmu, siis viskad näiteks pikali, lõdvestad teadlikult oma keha ja lubad hirmul tulla. Võid isegi öelda:”No tule nüüd, ma olen valmis Sind täielikult vastu võtma!” Korraks tekib ilmselt väga suur hirmutunne ja Sa võtadki selle täielikult vastu. Hingad sügavalt, tajud, mis toimub Su kehas ja alistud täielikult sellele tundele, lubada tal teha endaga kõike, mida ta teha tahab. Hingad ja jälgid, mis toimub. Kui Sa suudad täielikult alistuda ja lubada hirmul endas kohal olla, seda mingilgi moel alla surumata, siis juhtub selline naljakas asi, et hirm kaob väga ruttu, lihtsalt haihtub täielikult. Hirm on nimelt ise ka üsna kartlik vennike, nii et kui Sa oled valmis temaga näost näkku kohtuma ja ta täielikult vastu võtma, siis ta kaotab oma jõu ja lahustub. Hirmu enam ei olegi. On ainult vaikus ja arusaamine, et see oli üks suur illusioon, mis pani Sind ennast nii kehvalt tundma ja värisema. Ometi võib see illusioon, mis on nii kartlik ja valmis kohe lahkuma, kui Sina otsustad ta täielikult vastu võtta, panna Sind tohutult kartma ja juhtida Su elu, kui Sa ei julge kas või ainult üks kordki proovida teda täielikult vastu võtta. See, kuidas hirm hetkega lihtsalt haihtub, on tõeliselt hämmastav ja vabastav kogemus, mille nimel tasub kindlasti julgus kokku võtta ja vajadusel harjutada.
Eraldi lugu on siis, kui Sinu hirm on nii tugev, et avaldub psüühikahäirena, näiteks paanika- või mõne muu ärevushäirena. Sellisel juhul võib olla nii, et ainult neist meetoditest ei piisa. Tõenäoliselt Sa sellisel juhul ka ei julgegi neid katsetada, sest hirm on nii suur. Katsetada võib aga ikkagi, sest hirmu puhul on ainult üks reegel, mida on vaja teada: hirm kaob, kui Sa lubad tal olla. Ärevushäirete puhul on lisaks hirmu lubamisele ülioluline ka tingimusteta armastav suhtumine iseendasse, ükskõik, mida Sa koged või kuidas oled. Mida enam Sa suudad endale armastust anda ja ennast oma hirmudega toetada, seda väiksemaks jääb Su ärevus, kuniks tal pole enam üldse ruumi olla. Sest kui Sinu sees on väga palju armastust iseenda vastu, hoolimata millestki välisest või Sinu elus toimuvast, teistest inimestest ja nende arvamustest, siis Sa tunnedki ennast igas olukorras täiesti kaitstuna ja Sul lihtsalt pole põhjust hirmul olla. Armastus täidab kogu ruumi Sinu sees ja hirmul ei ole enam ruumi. Nii et kui Sul on väga intensiivseid ja juba kliiniliselt diagnoositavaid hirme, siis lisaks neist vaprale läbiastumisele, hoia ja armasta ennast nii palju, kui vähegi suudad. Nii saad tohutult kaasa aidata enda tervenemisele.
Tegelikult kehtib see muidugi ka juhul, kui Sinu hirmud ei ole kliinilist laadi – mida enam on armastust iseenda vastu, seda vähem on hirmu ja seda lihtsam on oma hirmuga toime tulla, hirmu kogeda. Ja veel: kui Sul on hirm, siis hinga! Muidu ikka ka, aga siis eriti teadlikult ja tavalisest sügavamalt, sest see vabastab pinged ja aitab lõdvestuda. Hirmu tundes hakkame tavaliselt kas hinge kinni hoidma või muutub hingamine pinnapealseks. Kõigi eelpool nimetatud meetodite puhul on oluline hingata sügavalt, et saaks toimuda vabanemine.
Julgust Sulle proovimiseks! Kui iganes väiksed, suured või hirmutavad on Su hirmud, Sul on võimalus kõik nad vastu võtta ja niimoodi vabaks anda.