
Statistikaameti värske ülevaate kohaselt tõusis tarbijahinnaindeks 2025. aasta mais võrreldes aprilliga 0,1 protsenti ning võrreldes 2024. aasta sama kuuga 4,5 protsenti. Aastases võrdluses andsid suurima hinnatõusu panuse toidukaubad, mille hinnad on aastaga kallinenud 7,1 protsenti.
Statistikaameti tarbijahindade statistika tiimijuhi Lauri Veski sõnul jäi kuine hinnaliikumine tagasihoidlikuks, kuid aastane tõus oli tuntav. “Transpordi 6,2-protsendine hinnatõus tuleneb peamiselt aasta alguses kehtima hakanud automaksust ja reisijateveo hinnamuutustest. Samuti mõjutasid hindu aprillis jõustunud uued tervishoiuteenuste hinnakirjad – näiteks eriarstiabi visiiditasu tõus,” selgitas Veski. Aastases võrdluses odavnesid vaid rõivad ja jalatsid, mille hinnad langesid 4,5 protsenti.
Mais mõjutasid tarbijahinnaindeksit kõige enam toidu ja mittealkohoolsete jookide 0,6-protsendine ning toitlustuse ja majutuse 2,1-protsendine hinnatõus. Samal ajal odavnesid transpordikulud ühe protsendi võrra. Toiduhindadest kallinesid enim piim ja piimatooted (1,5%), šokolaad (10,5%) ning kohv (7,7%). Langust nähti köögiviljade (-0,9%), leivatoodete (-1,7%) ja linnuliha (-2,7%) hindades.
Kütuse osas odavnes bensiin mais võrreldes aprilliga 1,8 protsenti ning diislikütus 3,6 protsenti.
Luminori panga peaökonomist Lenno Uusküla kommenteeris, et hindade tõus jätkub ka järgnevatel kuudel. “Aasta keskmiseks hinnatõusuks kujuneb ligikaudu viis protsenti. Juulikuine käibemaksutõus jõuab peagi kauplustesse. Kuigi palgatõus aeglustub, kanduvad eelnevad kulud endiselt hindadesse. Samas on leevendust oodata tänu madalamatele sisendhindadele, stabiilsetele importkauba hindadele ja energiahindade püsimisele madalal tasemel,” sõnas Uusküla.
Loe teisi uudiseid SIIT
About The Author
Discover more from EluLife
Subscribe to get the latest posts sent to your email.