
Alates 21. aprillist algas Transpordiameti e-teeninduses ja büroodes registreerimine A-kategooria riiklikele sõidueksamitele. Esimeste eksamisõitudega alustatakse 5. mail.
Transpordiamet ootab e-teeninduses sõidueksamile registreerima end juhikandidaatidel, kes aktiivselt enam autokoolidega ei suhtle, ent eksam jäi möödunud aastal tegemata. E-teeninduses on saadaval ajad mootorratta sõidueksamiteks Transpordiameti Tallinna, Tartu, Pärnu ja Jõhvi teenindusbüroode platsidel. Mujal linnades tehakse eksameid autokoolide platsidel.
„Siinkohal tasub rõhutada, kui isikutel on A-kategooria juhtimisõigusega taotlemisega samal ajal pooleli veel mõne teise kategooria juhtimisõiguse taotlemine, siis ei saa eksamiaega e-teeninduses broneerida. Sellisel juhul tuleb pöörduda Transpordiameti teenindusbüroosse,“ lausus Transpordiameti sõidueksamite üksuse juhataja Risto Kasemäe.
Transpordiamet soovitab registreeruda mootorrattaeksamile läbi autokooli, et vältida võimalikke probleeme sõiduki ja varustuse nõuetele vastavusega. Autokooli kaudu broneerimine ja registreerimine toimub kooli koostatud nimekirjade ja volituse alusel. Samuti teeb kool õpilase eest kõik vajalikud toimingud. Segaduse vältimiseks soovitame kooliga enne eksamiaja broneerimist läbi rääkida.
Saamaks nn ülemineku eksamitele, näiteks A2-kategoorialt A-kategooriale, tuleb kõigepealt Transpordiameti teenindusbüroos taotlus vormistada ja siis on võimalik end samas registreerida ka sõidueksamile.
A-kategooria sõidueksam viiakse läbi autokooli või juhikandidaadi kasutuses oleva mootorrattaga või mopeediga. Eksamitele on oodatud hästi ette valmistunud juhikandidaadid, kellel kasutada korralik varustus.
Eksamile tulles peab juhikandidaadil olema kaasas:
- vajalik turvariietus ja -varustus sõidueksami sooritamiseks (nõuetele vastav ja sobiva suurusega motokiiver, mootorrattajuhi saapad, mootorratturi kaitsekindad ning vähemalt põlve-, õla-, ja küünarliigesekaitsmed või mootorratturi eririietus), et tagada juhikandidaadi elu ja tervis;
- laetud mobiiltelefon koos kõrvaklappidega, et tagada hügieeniline ja kvaliteetne side eksamineerija ja eksamineeritava vahel;
- kehtiv isikut tõendav dokument ja sõiduki registreerimistunnistus (eksamineerija peab veenduma, et eksamile saabunud mootorratas vastab oma võimsusega alamkategooriale – A1, A2, A). Lisaks peab tervisetõend olema kehtiv, kus väljatoodud eritingimused (prillid, läätsed jms) peavad vastama hetke tervislikule seisundile.
„Lisaks eelnevalt mainitule soovitame mitmendat motohooaega alustavatel isikutel kaaluda teadmiste ja oskuste värskendamist koolitaja juures. Ikka selleks, et ohutult liigelda,“ lisas Kasemäe.
Ülevaade Eesti koolitajatest on leitav SIIT.