
Terviseamet viis 2024. aastal läbi veebiküsitluse, et kaardistada avalikus ruumis suitsetamise ja e-sigarettide kasutamise (veipimise) levikut. Küsitluse eesmärk oli koguda teavet selle kohta, kus Eesti elanikud kõige enam suitsetamise või veipimisega avalikus ruumis kokku puutuvad. Kokku osales küsitluses 1725 inimest eri Eesti piirkondadest, kes jagasid oma arvamusi ja ettepanekuid olukorra parandamiseks.
Peamised tulemused
- Levinumad kohad, kus inimesed tubakasuitsu ja veipimise aurudega kokku puutusid, olid kaupluste ja asutuste sissepääsude ümbrus, bussipeatused ja muud transpordi ootealad, samuti restoranide ja kohvikute väliterrassid ning vabaõhuüritused.
- Sagedaseks peeti ka suitsetamist ja veipimist kortermajade sissepääsude ümbruses, rõdudel ning korterites. Lisaks toodi esile tubakasuitsuga kokkupuude tänavatel ja mänguväljakutel.
- Ligikaudu 70% vastanutest leidis, et suitsetamine avalikus ruumis on levinud nähtus ja häirib kaaskodanikke.
- Paljud vastajad leidsid, et suitsetamise ja veipimise üle tuleks avalikus ruumis tugevdada järelevalvet ning kehtestada rangemad piirangud.
- Märgiti, et elanikkonna teadlikkust tuleks tõsta, korraldades rohkem kampaaniaid ja infoseminare, et selgitada suitsetamise ja veipimise kahjulikkust ning kehtivaid reegleid.
Küsitluse tulemused toetavad kohalikke omavalitsusi, pakkudes ülevaadet avaliku ruumi kohtadest, kus oleks vaja tõhustada järelevalvet häiriva suitsetamise (sh veipimise) üle. Samuti annavad need andmed teavet inimeste hoiakute kohta, aidates tõsta teadlikkust ja kujundada tervislikumat elukeskkonda.
Rahvusvahelised soovitused suitsuvabade keskkondade loomiseks
2024. aasta lõpus võttis Euroopa Liidu Nõukogu vastu soovitused suitsu- ja aerosoolivaba keskkonna edendamiseks. Soovitustes julgustatakse ELi riike laiendama olemasolevaid meetmeid, et kaitsta inimesi suitsuga kokkupuute eest ka peamistel välialadel – näiteks mänguväljakutel, söögikohtade väliterrassidel, spordirajatistel ja ühistranspordi ootealadel, eelkõige kohtades, mida kasutavad lapsed ja noored.
Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) on samuti järjepidevalt toonud esile suitsuvabade keskkondade olulisust tubakakontrolli strateegiates. WHO strateegia “Kaitsta inimesi tubakasuitsu eest avaneb uues vahekaardis” rõhutab avalike ruumide suitsuvabaks muutmise tähtsust, et kaitsta inimesi tubakasuitsuga kokkupuutest tingitud tervisekahjude eest.
Täpsemate tulemuste ja soovitustega saab tutvuda küsitluse kokkuvõttes:
Suitsetamine avalikus ruumis küsitluse tulemuste ülevaade | 2.07 MB | pdf
LISA 1. Vabavormilised vastused ja tagasiside | 94 KB | pdf
LISA 2. Vastanute ettepanekud Terviseametile ja kohalikele omavalitsustele | 277.42 KB | pdf
LISA 3. Küsitluse ankeet | 353.49 KB | pdf
About The Author
Discover more from EluLife
Subscribe to get the latest posts sent to your email.