
Kas oled kogenud sõrmede või isegi terve käe tuimust ja kipitust? See tunne võib olla ajutine või pikemaajaline ning võib tekitada paanikat, eriti kui tekib mure, et vereringe ei taastu. Tuimuse põhjused võivad varieeruda väsimusest tõsisemate terviseprobleemideni. Siin on ülevaade levinumatest põhjustest ja mida teha, et leevendada või vältida neid sümptomeid.
- Väsimus ja kurnatus
Kuidas avaldub: Kui tõstame raskeid esemeid või paneme randmed ebamugavatesse asenditesse, siis survestatakse närve, mis võivad põhjustada sõrmede kihelust.
Mida teha: Magada piisavalt ja anda kätele massaaži.
- Vitamiinipuudus
Kuidas avaldub: Eriti E-, B1-, B6- ja B12-vitamiinide puudus võib tekitada kihelust kätes, eelkõige vasakus käes või jalas.
Mida teha: Söö toitu, mis on rikas nende vitamiinide poolest, või kaaluda vitamiinilisandeid.
- Seljaprobleemid
Kuidas avaldub: Seljavalu, eriti kaela või ülaosa selja probleemid, võivad mõjutada vasaku käe väikeste sõrmede tundlikkust.
Mida teha: Tee tihti selja sirutusharjutusi; proovige joogat, võimlemist või ujumist. Väldi pikaajalist istumist.
- Karpaalkanali sündroom
Kuidas avaldub: Kui käe või randme liikumised on korduvad, võib tekkida karpaalkanali sündroom, mis põhjustab kipitust ja tuimust pöidlas, nimetis- ja keskmistes sõrmedes.
Mida teha: Liigeste venitamine ja võimlemine aitavad vältida karpaalkanali sündroomi tekkimist.
- Vereringeprobleemid
Kuidas avaldub: Sõrmeotste tuimus võib olla põhjustatud närvilõpmete surve all või liigestes esinevatest traumadest. Kihelus võib viidata ka kardiovaskulaarsetele probleemidele, mis mõjutavad verevoolu jäsemetesse.
Mida teha: Regulaarsed jalutuskäigud ja mõõdukas treening aitavad veresooni tervena hoida. Pöördu arsti poole, kui probleem on tõsisem.
- Bürgeri tõbi ehk veresoonte põletik
Kuidas avaldub: Suitsetajatel võib pidev nikotiini tarbimine põhjustada verevoolu häireid, mis algavad sõrmede tuimusena.
Mida teha: Kuigi haigust ei saa täielikult ravida, on suitsetamisest loobumine esimene samm taastumise suunas.
- Diabeet
Kuidas avaldub: Diabeedi üks esimesi märke on kihelus jalgades, mis võib liikuda üles kätesse. Selle põhjuseks on halvenenud verevool ja närvikahjustused.
Mida teha: 1. tüüpi diabeet vajab insuliinisüste, samas kui 2. tüüpi diabeet on sageli seotud ebatervisliku toitumisega. Konsulteeri arstiga ja tee vereanalüüs, et määrata sobiv ravi.