
Tänapäeva laste ja noorte igapäevaelus on ekraaniaeg muutunud oluliseks osaks, kuid üha enam uuringuid näitab, et liigne ekraani taga veedetud aeg võib mõjutada lapse keha arengut kaugeleulatuvalt – kaasa arvatud puberteedi varajase alguse ja luukasvu kiirenemise kaudu.
Uued teaduslikud andmed viitavad, et pikaajaline ja liigne ekraaniaeg võib kiirendada hormonaalseid protsesse, mis käivitavad puberteedi. See varajane puberteet toob kaasa kiirema luukasvu, mis võib esmapilgul tunduda positiivne, kuid tegelikkuses võib see kaasa tuua kasvupotentsiaali piiranguid hilisemas eas. Kiire luukasv põhjustab nimelt luude enneaegset küpsemist ja sulgumist, mis takistab täispikkuses kasvu.
Eksperdid rõhutavad, et tasakaalustatud päevakava, mis piirab ekraaniaega ja soodustab füüsilist aktiivsust, aitab vältida selle negatiivse mõju tekkimist. Lisaks on oluline jälgida lapse une kvaliteeti ja kestust, kuna ekraani sinine valgus võib häirida melatoniini tootmist ning seeläbi mõjutada hormonaalset tasakaalu ja kasvuprotsesse.
Vanematele soovitatakse kehtestada selged reeglid ekraaniaja kasutamiseks ning julgustada lapsi veetma rohkem aega õues ja füüsiliselt aktiivselt. Teadlikkus ekraaniaja mõjust lapse arengule aitab tagada tervislikuma kasvu ning vältida varajase puberteedi ja võimalike terviseriskide tekkimist.