Jõululaulud ja jõuluasjad müügil: miks jõulutunne võib kaduda enne jõule?

Sügis on alles alanud, lehed langevad puudelt, ja justkui üleöö hakkavad poed täituma jõulukaunistuste, kingiideede ja kommipakkidega. Kõlab tuttavalt? Paljudele on see nähtus saanud igal aastal üha varem algavaks traditsiooniks – juba oktoobri lõpus või novembri alguses ilmuvad kaupluste lettidele esimesed jõulutooted ja kõrvu hakkavad kostma tuttavad jõululaulud. Kuigi see võib tunduda vahva ja pühademeeleolu loovana, on paljude inimeste jaoks tulemuseks hoopis jõulutunde kahanemine või isegi pühade “siiber”, enne kui detsember õieti käes on.

Kaubanduse jõulutorm: miks see nii varakult algab?

Kaupmehed hakkavad jõulutoodete reklaamimise ja müümisega varakult pihta eelkõige praktilistel põhjustel. Detsember on kauplemise tippaeg, mil jõuluostud moodustavad olulise osa kogu aasta käibest. Alustades jõulutoodete pakkumist juba oktoobris või novembris, saavad kaupmehed pikendada seda olulist müügiaega ja motiveerida tarbijaid varakult sisseoste tegema.

Tarbijad, kes eelistavad planeerida oma pühadekulutusi pikema perioodi peale, hindavad varajast müüki sageli kõrgelt. Nad saavad rahulikult valida kingitusi ja jõulude tarvikuid, jagades väljaminekuid pikema aja peale. Kuid sel on ka oma varjuküljed: kogu pühade periood venib ja võib kaotada oma erilisuse, kui jõulutemaatika on silmapiiril juba mitu kuud enne detsembri algust.

Jõululaulud oktoobris: meeleolu loojad või tüütus?

Jõululaulude mängimine juba sügisel on kaubanduses levinud strateegia, et meelitada inimesi ostlema ja tekitada pühademeeleolu. Kui mõni kuu tagasi kõlasid veel suve- ja sügishitid, siis nüüd kõlavad poodides juba tuttavad klassikud nagu “Last Christmas” või “Jingle Bells”. Kuigi mõnele võib see luua kodust ja soojast jõulutunnet, võib see tekitada ka vastupidise reaktsiooni.

<

Paljud tunnevad, et kui jõululaulud algavad liiga vara, muutub see muusika lõpuks tüütuks ja kaotab oma erilise jõuluaja võlu. Selle asemel, et tuua naeratuse näole ja tekitada ootust pühadele, võib liiga varajane jõululaulude mängimine hoopis pingeid tekitada – eriti neile, kellel on jõuludega seotud palju praktilisi ülesandeid nagu kingituste ostmine, küpsetamine ja pühadeks valmistumine.

Jõuluaja erilisuse kahanemine

Kui jõulukaubad ja -muusika ilmuvad lettidele juba sügisel, kaotab jõuluaeg oma erilisuse. See, mis peaks olema rahu ja koosolemise aeg, muutub kaubanduse surve all pikalevenivaks osturalliks. Jõulude mõte ja traditsiooniline soojus võivad jääda varju, kui pühad muutuvad üheks suureks kommertsürituseks.

<

Tõeline jõulutunne tuleb paljude jaoks hetkest, kui esimesed lumekristallid langevad maapinnale, kui advendiküünlad süttivad ja kui detsembris saab kodu kaunistada jõulutuledega. Kui aga jõuluasjad ja muusika on juba mitmeid nädalaid olnud osa igapäevaelust, võib see ootusärevus ja pühade maagia kaduda. Inimesed tunnevad end pigem väsinuna ja küllastununa, kui lõpuks kätte jõuab päris jõuluaeg.

Kuidas leida tasakaal?

Küsimus on tasakaalu leidmises – kuidas säilitada pühade võlu ja rõõmu ilma, et kommertsialiseerimine selle liigselt varjutaks? Mõne jaoks tähendab see oma rutiini kohandamist: püüda vältida ülemäära varajasi jõuluoste ja keskenduda selle asemel väikestele, teadlikele hetkedest, mis loovad tõelise jõulutunde.

<

Teine võimalus on teadlikult seada oma pühade traditsioonid ja tähistamised ajaliselt täpselt paika. Näiteks võib otsustada, et jõulumuusika ja -kaunistused tulevad koju alles detsembrikuu alguses, olenemata sellest, mida kauplustes näha ja kuulda võib. See aitab luua selge piiri ja vältida jõulutunde kulumist.

Kokkuvõte

<

Kuigi jõulud on maagiline aeg, mis toob kokku pered ja sõbrad, võib selle kommertsialiseerimine varajase müügikampaania ja jõululauludega vähendada pühade erilisust. Jõulude mõte on rahu ja koosolemise aeg, mitte stressirohke ja pikaleveniv osturalli. Selleks, et tõelist pühadetunnet säilitada, tasub mõelda, kuidas ise teadlikult ja tasakaalukalt pühadeks valmistuda ning võtta aega nautida seda, mis teeb jõuludest tõeliselt erilised.