Halloween, mille juured ulatuvad tuhandeid aastaid tagasi, on 31. oktoobril tähistatav püha, mis ühendab endas iidseid traditsioone ja tänapäevaseid lõbusaid tavasid. See kummituslik ja meelt lahutav päev on aastatega kogunud populaarsust üle kogu maailma, pakkudes võimalust kostüümides pidutseda, kõrvitsaid nikerdada ja komme koguda.
Halloweeni Ajaloost ja Pärinemisest
Halloweeni päritolu ulatub tagasi keldi rahvaste poolt tähistatava Samhaini festivali juurde, mis tähistas suve lõppu ja pimedama, talveperioodi algust. Samhainil usuti, et 31. oktoobril muutub piir elavate ja surnute maailma vahel õhemaks, võimaldades vaimudel maa peale tulla. Need vaimud võisid olla sõbralikud või ka kurjaendelised, mistõttu inimesed süütasid kaitseks lõkkeid ja kandsid maske, et end varjata ja peletada eemale soovimatuid külalisi. Samhaini traditsioonid segunesid hiljem kristliku püha kõigi pühakute päeva ehk All Hallows’ Eve tähistamisega, millest kujunes välja Halloweeni nimi.
Euroopa erinevate rahvaste uskumused ja kombed, nagu „souling“ ehk hingeabi palvetamine surnute eest või kostümeeritud laulmine ja maiuste kogumine, levisid aastate jooksul laiemalt. 19. sajandi jooksul tõid Briti ja Iiri immigrandid Halloweeni tavad Ameerikasse, kus püha kujunes üha meelelahutuslikumaks. 20. sajandil sai Halloweenist juba Ameerika popkultuuri oluline osa, mis levis koos filmide ja muude meediavahendite kaudu globaalseks.
Traditsioonid ja Tavad
Tänapäeval koosneb Halloween paljudest rõõmsatest ja kohati õõvastavatest tegevustest, mis on muutunud pühale iseloomulikuks:
- Kostüümid ja maskid – Algselt kandis maski või kostüümi, et vaime ära petta, kuid nüüd on sellest saanud viis väljendada oma loovust ja huumorit. Kõik alates kummitustest ja nõidadest kuni popkultuuritegelasteni on Halloweeni ööl tavapärane.
- Komm või pomm (trick-or-treat) – See populaarne tava, kus lapsed käivad ukse taga maiustusi kogumas, pärineb tõenäoliselt keskajast, mil vaesed inimesed käisid „hingede kooke“ palumas, lubades vastutasuks palvetada nende eest, kes maiuse andsid. Täna on see Halloweeniga seostatud komme, mida naudivad lapsed (ja vahel ka täiskasvanud), kes kostümeeritult ustele koputavad.
- Kõrvitsate nikerdamine – Kuulsad kõrvitsalaternad ehk jack-o’-lanternid on üks Halloweeni sümbolitest. Legend räägib, et kõrvitsa nikerdamine ja selle sees küünla põletamine sai alguse iiri folkloorist, kus kaval sepp nimega Jack petab kuradit ja jääb pärast surma hinge rändama, kaasas laternaks muutunud kõrvits. Tänapäeval on kõrvitsate kunstiline nikerdamine ja kaunistamine Halloweeni juurde kuuluv loominguline tegevus.
- Õudusteemalised kaunistused ja peod – Paljud kodud ja kohvikud kaunistavad end kummituste, ämblike, nõidade ja muu temaatilisega, et luua sobiv Halloweeni atmosfäär. Õudusteemalised peod ja kostüümivõistlused on populaarsed nii kodus, koolides kui ka ettevõtetes.
Kaasaegsed Tähistamisviisid Üle Maailma
Halloween on laienenud Ameerikast üle maailma, kohandudes iga kultuuri enda omapäraste traditsioonidega:
- Euroopas, näiteks Ühendkuningriigis ja Iirimaal, kust Halloweeni traditsioonid alguse said, on püha samuti oluline, kuid sageli vähem kommertsialiseeritud. Lapsed kannavad kostüüme ja käivad maiustusi kogumas, kuid rõhk on rohkem vanadel lugudel ja kohalikel tavadel.
- Mehhikos ja Ladina-Ameerikas on Halloweeni tähistamine tihedalt seotud 1. ja 2. novembril toimuva Surnute päevaga (Día de los Muertos). Kuigi see on eraldiseisev püha, millel on oma sügavad traditsioonid ja uskumused, on see ometi sarnane Halloweeni teemaga. Paljudel pidustustel on samuti vaimud, küünlad, kostüümid ja altarid, mis austavad lahkunuid.
- Jaapanis on Halloween kogunud populaarsust peamiselt kostüümide ja pidude kaudu. Tõusva päikese maal on Halloweenist saanud suur kostüümifestival, eriti Tokyos ja suuremates linnades, kus inimesed väljendavad oma loovust ja tähistavad Halloweeniga seotud fantaasiamaailma.
- Skandinaavias ja Eestis on Halloween viimastel aastakümnetel rohkem populaarsust kogunud, eriti noorte seas. Ka Eestis on tavaks saanud Halloweenil korraldada kostüümipidusid, koolides meisterdatakse ja kaunistatakse ruume, ning osades kodudes nikerdatakse kõrvitsaid. Laste seas on üha populaarsemad kostüümid ja maiustuste kogumine, kuigi see ei ole veel nii laialt levinud kui mõnes teises riigis.
Halloween ja Kaasaegne Meedia
Halloweenil on suur mõju ka filmide ja televisiooni maailmas, kus on loodud mitmeid ikoonilisi õudusfilme ja -sarju, mis toovad õuduse ja põnevuse vaatajateni igal aastal. Tuntud Halloweeniga seotud filmid, nagu „Halloween“ (1978), „Hocus Pocus“ ja „Beetlejuice“, on muutunud Halloweeni igaaastaseks osaks. Õudusfilmide õhustik ja stiilne müstika on saanud selle püha üheks lahutamatuks osaks, andes Halloweenile unikaalse ning fantaasiarikka tähenduse.
Halloweeni Vaim: Rohkem kui Õudused
Kuigi Halloween on täis kõhedust ja kummituslikku atmosfääri, peitub selle taga tegelikult sügavam tähendus – see on aeg, mil mälestatakse lahkunuid, ollakse ühenduses müstikaga ja lubatakse endale loomingulist väljendust. Halloweenis on segu iidsest traditsioonist ja tänapäevasest meelelahutusest, mis pakub igas vanuses inimestele võimalust argipäevast välja astuda, oma fantaasiale voli anda ja üheskoos tähistada.
Halloween on omamoodi ajarännak, mis hoiab elus meie esivanemate lugusid ja uskumusi, ning ühtlasi püha, kus elu ja surma piirid põimuvad müstilisel moel. See on aeg, mil igaüks saab olla keegi teine, astuda oma igapäevaelust välja ja nautida salapära, fantaasiat ja väikesi hirmuhetki koos sõprade ja perega.