
19.–25.05.2025 toimub Kirde- ja Kagu-Eestis, Venemaaga piirnevatel aladel, rebaste ja kährikute marutaudi vastu vaktsineerimine. Vaktsineeritava ala laius on 50 kilomeetrit Venemaa maismaapiirist ning 30 kilomeetrit Narva jõest.
Marutaud on ohtlik, surmaga lõppev haigus, mis ohustab nii inimesi kui loomi. Põllumajandus- ja Toiduameti loomatervise ja -heaolu osakonna peaspetsialisti Ave-Ly Toomvapi sõnul on oluline, et piiriäärsetel aladel elutsevad rebased ja kährikud oleksid haiguse eest vaktsineerimise läbi kaitstud, sellega välditakse haiguse taaslevimist piiri tagant Eestisse ning kaitstakse seeläbi ka koduloomi ja inimest.
Vaktsineerimiseks kasutatakse spetsiaalseid metsloomadele mõeldud peibutussöötasid, mis on umbes tikutopsisuurused, hallikaspruuni värvi ja spetsiifilise kalalõhnaga. Söödapala sisse on peidetud kapsel marutaudivaktsiiniga. Pala söömisel purustab loom kapsli, vaktsiin satub looma suhu ja organism hakkab tootma antikehi viiruse vastu. Vaktsineeritaval alal külvatakse peibutussöödad maapinnale väikelennukitelt. Toomvap lisas veel, et kindlasti välditakse vaktsineerimise käigus asustatud alasid. „Külvamist ei tehta linnade, asulate, teede, veekogude ja karjakoplite kohal, et vältida vaktsiinipala leidmist teiste loomade poolt. Kuna peibutussööt on mõeldud ennekõike rebastele ja kährikutele, siis palume koerad ja kassid hoida vaktsineerimisperioodil sisehoovides.“ Vaktsiinipala ei kujuta ohtu teistele loomadele, küll aga jääb seeläbi vajalik vaktsiin saamata metsloomal.
Teadmiseks vaktsiinipala leidjale:
- Vaktsiinipala leidmisel tuleb see jätta puutumatult sinna, kust see leiti.
- Kui on oht, et vaktsiinipala võivad leida lapsed või koduloomad, tuleb vaktsiinipala varjatumasse kohta ümber paigutada, kasutades kummikindaid.
- Kui peibutussöödas sisalduv vaktsiin on sattunud värskele haavale, silma või suhu, tuleb piirkonda pesta rohke veega (naha puhul ka seebiga) ning pöörduda perearsti poole.
- Vaktsineerimise ajal ning järgneval paaril päeval tuleb koerad ja kassid vaktsineerimisalal hoida sisehoovides.
Lisaks metsloomade vaktsineerimisele on oluline, et ka kõik koerad ja kassid oleksid regulaarselt marutaudi vastu vaktsineeritud, see on loomaomaniku kohustus. Vaktsineerimiste vahe ei tohi olla pikem kui kaks aastat.
Täiendavat infot vaktsineerimise kohta leiab marutaud.ee.