Uued muudatused koolide õpikeskkonnas: 1. septembrist jõustuvad tähtsad nõuded

  1. septembril 2025 jõustuvad koolidesse mitmed uued muudatused, mis puudutavad õpikeskkonda, terviseriskide vähendamist ja õppe korraldamist. Haridusministeerium on välja töötanud määruse eelnõu, mis toob olulisi muudatusi, sealhulgas pikeneb kooli söögivahetund, koduse töö tähtaegade reguleerimine ja täiendavad nõuded koolihoovi ja ruumide ohutusele.

Eelnõu näeb ette, et põhikooliõpilase koolitee ei tohi olla pikem kui kolm kilomeetrit, ja kui õpilase kodu asub kaugemal, peab kohalik omavalitsus korraldama sobiva transpordi kooli ja tagasi. Kui koolitee kulgeb tiheda liiklusega maantee ääres, kus ei ole kergliiklusteed ega kõnniteed, peab transporti korraldama ka siis.

Söögivahetunde pikendatakse vähemalt 20 minutini, et kõik õpilased jõuaksid kiirustamata süüa, ja toidukordade vahe ei tohi olla alla kolme ega üle nelja tunni. Kehaline kasvatus ei tohi järgida sööki, kuna seedeprotsess ei sobi kokku füüsilise pingutusega.

Koolide füüsilisele keskkonnale kehtestatavad nõudmised on muutunud rangemaks. Koolil peab olema korrastatud maa-ala, aknad ei tohi olla laste poolt avatavad, ja uksed ei tohi sulguda nii, et sinna võivad jääda näpud. Lisaks peavad olema paigaldatud käsipuud treppidele ja kõiki ruume ei ole lubatud kasutada, kui need ei vasta tervise- ja ohutusnõuetele.

Kehalise tegevuse võimalused koolis muutuvad samuti oluliseks, tagades, et õpilastel oleks vähemalt 20 minutit aktiivsust iga päev. Samuti määratakse kindlaks haiguse sümptomid, mille korral õpilane kooli ei pääse, ning koduste ülesannete tähtaegade reguleerimine, et vältida ülemäärast koormust.

Nutiseadmete kasutamine koolis jääb kooli otsustada, kuid määrus rõhutab vajadust reguleerida seda sõltuvalt õpilaste vanusest ja vajadustest.

Muudatused jõustuvad 1. septembrist ning nende täitmise tagamiseks on ette nähtud üleminekuajad. Haridusministeerium ootab kooskõlastusringilt tagasisidet, et kõik muudatused oleksid tõhusad ja lastele turvalised.