
Transpordiamet koostöös Politsei- ja Piirivalveametiga kontrollis Võrumaal ja Viljandimaal koolibusse. Kontrollide käigus tuvastati rikkumisi kõikides sõidukites, mis viitab jätkuvale probleemile koolitranspordi ohutuses ja nõuete täitmises.
Kokku kontrolliti 29 sõidukit – neist 12 Võrumaa ja 17 Viljandimaa koolides.
„Võrumaa kontrollid tõid päevavalgele, et isegi omavalitsustele kuuluvate busside puhul esineb tõsiseid tehnilisi puudusi,“ sõnas Transpordiameti veonduse järelevalve osakonna juhataja Karl Tiitson. „Näiteks tuli Võru vallavalitsusele kuuluv buss juba teist korda sel aastal suunata teekontrolli käigus erakorralisele ülevaatusele, kus see mõlemal korral ei läbinud esmast kontrolli. Sõiduki seisukord oli halb ning vallavalitsus on küll probleemist teadlik, kuid nende väitel puuduvad rahalised vahendid uue bussi soetamiseks.“
Viie päeva jooksul kontrollitud 12 bussil tuvastati järgmised rikkumised:
- 3 bussi suunati erakorralisele ülevaatusele (õli- ja kütuselekked, turvavööde probleemid, tulekustutite puudujäägid)
- 2 bussil erinevad töö-, sõidu- ja puhkeaja reeglite ja andmete salvestamisega seotud rikkumised
- 5 bussil ei vastanud lasterühma tunnusmärgid nõuetele
- 12 bussil puudusid liini nimetused ja/või numbrid
- 9 korral olid sõiduplaanid puudu või puudustega
Viljandimaa kontrollid paljastasid veelgi tõsisemaid puudusi. Kahel päeval kontrolliti 17 bussi 9 koolis. Ühel juhul osutas vedaja teenust ilma kehtiva tegevusloata ning veel kahe sõiduki puhul puudus nõutav tegevusloa tõestatud koopia.
Lisaks tuvastati:
- 3 bussil erinevad töö-, sõidu- ja puhkeaja reeglite ja andmete salvestamisega seotud rikkumised
- 4 bussil puudusid nõuetele vastavad lasterühma tunnusmärgid
- 9 korral ei kasutatud peatumisel ohutulesid
- 4 bussil puudus vedaja nimi
- 14 bussil puudusid liini nimetused ja/või numbrid
- 3 bussil puudusid või olid kontrollimata tulekustutid, kahel juhul puudusid tagavaraväljapääsu haamrid
- Ühel bussil ei töötanud turvavöö
- 7 korral olid sõiduplaanid puudu või esitati need puudustega
Lõuna prefektuuri liiklusgrupi juht Priit Kiidroni sõnul oli koolibusside osas pilt politseile kahjuks tavapärane ning esines nii teadmatusest kui ka teadlikult toime pandud rikkumisi. „Üldteada on fakt, et kõik, mis liigub, see loomulikult ka kulub ning nii tuli kolm bussi suunata ka erakorralisele ülevaatusele. Reisijateveo puhul on tavapärasest veelgi olulisem, et vedajad investeeriksid nii tehnikasse kui ka kutselistesse juhtidesse ega laseks liiklusesse tehniliste puudustega masinaid,“ märkis Kiidron.
Ta lisas, et lapsevanematel peab olema kindlus, et bussid, millega nende lapsi transporditakse, oleksid korras ning juhid, kes neid sõidukeid roolivad, oleksid igati pädevad ja hoolsad. Kokku tuvastas politsei Viljandi- ja Võrumaal kontrollitud bussidel 10 rikkumist, millest mõnede puhul oli võimalus piirduda hoiatamisega, kuid ohtlike rikkumiste puhul alustati väärteomenetlust ning teo toimepanijaid ootab rahatrahv.
Ees seisab kevadsuviste lasteaia- ja kooliekskursioonide tippaeg ning juba praegused juhtumid näitavad, et valvsus ei tohi langeda. Lisaks Võru- ja Viljandimaa reididele puutus Transpordiamet möödunud nädala kontrollide käigus kokku juhtumiga, kus üks bussijuht sõitis lastega Lätti sõidukiga, mis päev varem ei läbinud ülevaatust ohtlike puuduste tõttu. Teisel juhul pandi kahe erineva lasteaia bussi rooli pädevuseta juhid, kes kontrolli saabudes väitsid, et viibivad parklas vabal ajal.
Transpordiameti veonduse järelevalve osakonna juhataja Karl Tiitson rõhutab, et laste turvalisus ei tohi sõltuda üksnes hinnast: „Kui vedaja teenus on oluliselt odavam kui konkurentidel, on sellel sageli ka põhjus. Odav hind ei tohiks olla ainus valikukriteerium. Tellijatel on kohustus veenduda, et vedaja vastab kõikidele nõuetele. Ka lapsevanemad võivad ja peaksid uurima, kuidas nende laste ohutust tagatakse.“
Transpordiamet ja Politsei- ja Piirivalveamet jätkavad koolibusside ja lastevedude kontrolle kogu riigis, et tagada laste turvalisus.