
Uued teadusuuringud näitavad, et ema kogetud stress raseduse ajal võib oluliselt suurendada lapse epilepsia tekkimise tõenäosust. Kuigi rasedusaegne stress on tihti alahinnatud riskitegur, võivad selle mõjud lapse aju arengule olla pikaajalised ja tõsised.
Epilepsia on krooniline närvisüsteemi haigus, mille puhul esinevad korduvalt kontrollimatud krambid. Uuringute kohaselt mõjutab raseduse ajal kogetud stress hormonaalset tasakaalu ja aju arengut, muutes lapse ajutegevuse tundlikumaks krampidele. See võib omakorda suurendada epilepsia riski hilisemas elus.
Teadlased rõhutavad, et stressi vähendamine raseduse ajal on oluline nii ema kui lapse tervise jaoks. Sobivad lõõgastustehnikad, tugisüsteemid ja vajadusel professionaalne abi võivad aidata stressi maandada ning vähendada lapse epilepsia riski.
Rasedad naised peaksid pöörama tähelepanu oma vaimsele heaolule ning otsima abi, kui tunnevad end ülekoormatuna. Varajane sekkumine ja stressi kontrollimine võivad olla olulised sammud terve lapse tuleviku tagamiseks.