Elu pakub meile pidevalt valikuid. Isegi siis, kui tunneme, et oleme seisakusse jäänud või meid ümbritsevad raskused, on meil alati võimalus teha midagi, mis võib tuua muutuse. Tegutsemine – ükskõik kui väike või näiliselt tühine – on alati parem kui paigalejäämine. Seda eriti olukordades, kus tunneme, et oleme pikalt olnud õnnetuse või raskuste lõksus. Liikumine, isegi pisikesed sammud, võivad olla tee vabanemisele ja edasiliikumisele.
Mõtle hetkeks sellele, mida tähendab olla kinni negatiivses olukorras. Võib-olla oled tundnud end lõksus töökohal, kus puudub rahulolu või kasv. Võib-olla oled olnud suhtes, mis ei too enam rõõmu ega inspiratsiooni. Või ehk oled olnud võitlemas sisemiste deemonitega, nagu madal enesehinnang, hirm või kahtlus. Pikalt sellises olukorras viibimine võib jätta tunde, et ei ole väljapääsu. See tekitab tihti tunde, et mitte millegi tegemine on lihtsam ja turvalisem valik. Kuid just see paigalseis võib viia veelgi sügavamale rahulolematuse ja lootusetuse auku.
Miks on tegutsemine nii oluline?
Kui oled õnnetus olukorras kinni, võib tunduda, et iga otsus on liiga suur, liiga riskantne või liiga keeruline. Kuid tõde on see, et tegutsemine, isegi väikeste sammudena, toob liikumist ja liikumine loob võimalusi. Kui astud esimese sammu, avaneb järgmine. Isegi kui sa ei tea täpselt, kuhu see tee viib, on tegutsemine märk sellest, et oled valmis muutusteks ja valmis võtma vastutust oma elu eest.
Tegutsemine toob kaasa energiat, mida paigalseis hävitab. Kui jääme passiivseks ja laseme olukordadel enda üle võimust võtta, on meil raske leida uut inspiratsiooni või jõudu. Kuid kui võtame midagi ette – isegi nii lihtsat nagu päeviku pidamine, jalutuskäik värskes õhus või uue oskuse õppimine –, hakkab meie energia voolama. See loob ruumi positiivsetele muutustele ja annab meile uue perspektiivi.
Väikestest sammudest suurte muutusteni
Tegutsemine ei pea tähendama, et lahendad kõik oma probleemid ühe hoobiga. Vastupidi, suurimad muutused algavad sageli väikestest, järkjärguliselt tehtud sammudest. Kui oled olnud pikka aega õnnetus olukorras, võib isegi kõige väiksem liigutus tunduda tohutu saavutusena. Oluline on mitte alahinnata väikeseid samme – nende kumulatiivne mõju võib olla tohutu.
Kui oled näiteks pikalt tundnud rahulolematust oma tööga, võib esimene samm olla lihtsalt oma oskuste analüüsimine või uute ametialaste võimaluste uurimine. Kui oled olnud keerulises suhtes, võib tegutsemine alata vestlusest, kus väljendad oma tundeid. Kui oled maadelnud sisemiste väljakutsetega, võib esimene samm olla terapeudiga kohtumine või päeviku kirjutamine, et oma mõtted selgemaks saada.
Mitte millegi tegemise oht
Mitte millegi tegemine võib tunduda lihtne. See hoiab meid turvaliselt ja eemal riskidest. Kuid passiivsus on petlik. Paigalseisus olles võivad meie hirmud ja mured hoopis süveneda. Kui me ei astu ühtegi sammu, et muuta oma olukorda, jääme pikaks ajaks lõksu samadesse mustritesse, mis meid alguses sinna viisid.
Pealegi võib mitte millegi tegemine panna meid tundma veelgi jõuetumana. Kui passiivsus jätkub liiga kaua, kaotame usalduse iseenda vastu. Me võime hakata arvama, et me ei ole võimelised muutusteks või et me ei vääri paremat elu. See mõtteviis toidab negatiivset tsüklit, mis hoiab meid veelgi kindlamalt paigal.
Tegutsemine kui vabaduse võti
Kui alustame tegutsemist, avame ukse uutele võimalustele. Isegi kui iga samm ei vii meid otsekohe soovitud eesmärgini, on oluline mõista, et liikumine ise on väärtuslik. Tegutsemine õpetab meile kannatlikkust, vastupidavust ja paindlikkust. See näitab meile, et oleme tugevamad, kui me arvasime, ja et meil on võimekus kujundada oma elu.
Veelgi olulisem on see, et tegutsemine aitab meil luua kontakti enda sisemise jõuga. Kui võtame vastutuse oma elu eest ja astume samme oma heaolu poole, hakkame nägema ennast uues valguses. Me mõistame, et oleme oma elu autorid, mitte lihtsalt passiivsed pealtvaatajad.
Elu kui voolav jõgi
Elu on pidevas muutumises, just nagu voolav jõgi. Kui jääme paigale, hakkame tundma, nagu oleksime seisvas vees – elutu ja liikumatuna. Kuid kui astume sisse voolu ja laseme end sellel kanda, avanevad uued teed ja võimalused. Tegutsemine on see, mis meid vooluga ühendab. See ei tähenda alati suuri ja julgeid samme, vaid sageli väikeseid, igapäevaseid tegusid, mis viivad meid lähemale paremale elule.
Lõplik mõte
Mis iganes tegutsemine on alati parem kui mitte millegi tegemine, eriti kui oled olnud õnnetus olukorras kinni pikka aega. Isegi väikesed sammud võivad viia suurte muutusteni, kui oled valmis neid järjepidevalt astuma. Ära lase hirmul või kahtlustel end tagasi hoida. Elu on täis võimalusi, kuid need avanevad ainult siis, kui oled valmis tegutsema. Liikumine on elu – ja tegutsemine on sinu tee vabaduse ja rahuloluni
❤️Kuigi olen pikemalt haiglas viibinud, püüan jätkuvalt teiega jagada häid postitusi ja lugusid, mida siin tasa ja targu kokku panen. Kui sul on võimalus mind natukenegi toetada, kasvõi väikese summaga, oleksin selle eest siiralt tänulik. Iga panus – isegi 1 euro – tähendab mulle praegu tohutult palju ja annab jõudu. Me ei tea kunagi, millal võib meil endal abi vaja minna, ja see teadmine paneb mind südamest hindama kõiki, kes minule mõtlevad ja minu kõrval seisavad. Aitäh, et oled olemas ja võtad hetke, et mind meeles pidada.❤️
👉 Toetada saab:
Pank: Swedbank
Saaja: JANAR KEEL
Konto: EE622200001108072175