Armastuse pimestav jõud
Armastus on üks elu kõige müstilisemaid ja intensiivsemaid kogemusi. Kuid paradoksaalselt just selle tunde nimel teeme sageli otsuseid, mis hiljem osutuvad valusaks. Üks levinumaid ja valusamaid neist: vale partneri valimine. Miks see juhtub ikka ja jälle, isegi intelligentsete ja teadlike inimeste puhul?
Lapsepõlv kui suunaandja
Paljud meie romantilised otsused ei teki hetkes, vaid on alateadvuse mustrite peegeldus. Lapsepõlves kujunevad esmased uskumused armastuse, väärtuse ja läheduse kohta. Kui kasvasid üles keskkonnas, kus armastus oli tingimuslik, kaootiline või valulik, võib selline dünaamika tunduda täiskasvanuna kummaliselt “tuttav” ja isegi turvaline. Inimene ei otsi teadlikult valu, kuid ta otsib tuttavlikkust — ja tuttav võib olla ka ebaturvaline.
Hirm üksinduse ees
Üks tugevamaid psühholoogilisi jõude, mis suunab inimest valesid valikuid tegema, on hirm üksinduse ees. Mõte, et jääme üksi, ilma partnerita, tundub hirmutav. Paljud seavad madalaid standardeid mitte seetõttu, et nad ei vääriks paremat, vaid seetõttu, et nad kardavad tühjust rohkem kui keerulist suhet. Selline hirm võib viia suhteni, mis ei toeta kasvu ega õnne, vaid lihtsalt täidab tühimiku.
Päästja kompleks ja parandamise soov
Mõned inimesed valivad teadlikult partneri, keda nad loodavad “parandada”. See võib põhineda sisemisest soovist olla vajalik, päästja, keegi, kelle armastus toob teisele “pääste”. Kuid keegi ei muutu ainult armastuse pärast – vähemalt mitte püsivalt. Kui suhe põhineb päästmisel, mitte vastastikusel arengul, on see sageli määratud ebaõnnestumisele.
Ideaalide ja fantaasiate lõks
Filmid, raamatud ja ühiskondlikud ootused on loonud ideaalse armastuse kuvandi. Mõnikord inimesed armuvad fantaasiasse, mitte päris inimesse. Nad loovad oma partnerist pildi, mis ei vasta tegelikkusele, ja klammerduvad selle külge, ignoreerides punaseid lippe. Kui fantaasia ja reaalsus lõpuks põrkuvad, on tagajärjeks pettumus ja süüdistused.
Madal enesehinnang
Kui inimene ei tunne end väärtusliku ja armastusväärsena, võib ta alateadlikult valida partneri, kes seda tunnet peegeldab — keegi, kes ei austa ega hinda teda täielikult. Tugev enesehinnang loob tugeva armastuse, kuid kui inimene tunneb, et ta ei vääri paremat, lepib ta vähemaga. Sageli näeme selliseid mustreid inimestel, kes on harjunud emotsionaalse hooletuse või väärkohtlemisega.
Kiirustamine ja ühiskondlik surve
Aeg tiksub. “Kõik mu ümber abielluvad.” “Vanus on juba sealmaal.” “Mu vanemad ootavad.” Need sisemised ja välimised surved võivad viia kiirustamiseni ja ebaõigete otsusteni. Kui inimene teeb otsuse pelgalt selleks, et täita kellegi teise ootusi või mahutada end ühiskondlikku raamistikku, ei põhine see valik armastusel, vaid hirmul mitte kuuluda või mitte olla “piisavalt ajas”.
Keemia versus sobivus
Armumine on keemiline reaktsioon. Dopamiin, oksütotsiin, serotoniin – kõik need hormoonid tekitavad tunde, nagu oleksime kohtunud oma hingesugulasega. Kuid keemia ei võrdu alati sobivusega. See, et tunned liblikaid kõhus, ei tähenda, et teil on ühised väärtused, eesmärgid ja suhtlemisoskused. Paljud valed valikud tulevadki sellest, et aetakse segi kirg ja partnerlus.
Valikute mitmekesisus ja segadus
Tänapäeva maailm pakub tohutult võimalusi. Tinderdamine, sotsiaalmeedia ja pidev “rohi on rohelisem sealpool” mentaliteet loovad olukorra, kus inimesed ei keskendu sügavusele, vaid valikutele. See võib viia pinnapealsete suheteni, kus ei süveneta, ei anta aega tundma õppida, vaid hüpatakse järgmisse, lootuses leida ideaalne partner, keda ei pruugi eksisteerida.
Kuidas vältida vale partneri valimist?
- Tee sisemist tööd – Uuri oma mustreid, traumade juuri ja ootusi armastusele. Terapeut või coach võib siin palju aidata.
- Anna endale aega – Ära kiirusta. Päris ühendus vajab aega ja ruumi.
- Kuula, mitte ainult südamega, vaid ka mõistusega – Küsi endalt, kas te sobite ka igapäevaelus, väärtustes ja tulevikunägemustes.
- Tee vahet armumisel ja armastusel – Armumine võib olla keemia, armastus vajab valikut, tööd ja kasvu.
- Õpi üksi olema – Kui suudad üksindust taluda ja sellest isegi rõõmu tunda, teed paremaid valikuid, sest ei vali enam hirmu, vaid armastuse pärast.
Lõppsõna
Vale partneri valimine ei tee sinust läbikukkunut ega rumalat. See teeb sinust inimese, kes püüab, õpib ja kasvab. Kõige olulisem on näha mustreid, mõista oma tundeid ja olla valmis endaga ausalt silmitsi seisma. Ainult nii saab liikuda suhete poole, mis toetavad, mitte ei kuluta. Ja me kõik väärime armastust, mis on ehe ja tervendav – mitte ainult tuttav ja turvaline.