Meedikute palgatõus jääb väiksemaks, kuid tervisekassal on lisamiljonid – kokkulepe valmib enne aprilli

Sügisel palgatõusu nimel läbirääkimisi alustanud meedikutel tuleb leppida väiksema palgatõusuga, kui nad olid lootnud. Kuigi tervisekassa ütles alguses, et palgatõusuks ei ole sentigi raha, on nüüd lisamiljonid leitud.

Sel sügisel arvas arstide esindaja Katrin Rehemaa, et meedikute palk peaks tõusma sama palju kui riigikogulaste oma. Kuid sel nädalal tehtud valitsuse otsus võimaldab tervisekassal tõsta meedikute palka 1,5 protsenti.

Kuigi palgatõus on väiksem, kulub selle väljamaksmiseks 12,2 miljonit eurot.

“Kui sügisel eelarvet koostasime ja tervisekassale lubati kasutada 167 miljonit eurot jaotamata tulemit, et tagada tervishoiuteenuste kergem kättesaadavus, siis me ei jätnud palgatõusuks raha reservi. /…/ Me näeme, et haiguslehtede kasutus on olnud väiksem kui varasemalt, mistõttu vaatasime eelarve üle ja tõdesime, et ei pea teenuseid vähendama ega eelarvepositsiooni halvendama. Vaatasime oma eelarveridu üle ja saime võtta raha mujalt tervishoiukuludelt,” selgitas tervisekassa juhatuse liige Pille Banhard.

Haiglate liidu juht Urmas Sule ütles, et pool rehkendusest on tehtud, kuna kollektiivlepe on kaheaastane.

“Meil on plaan 1. aprilliks kokkulepe saavutada, kuid lepingul on kaks osa: üks käesoleva aasta kokkulepe, mis on teenuste hinnakirjaga kinnitatud, ja teine järgmise aasta kokkulepe. Järgmise aasta osas peame kokku leppima detailides, kuidas palgatõus rahastatakse,” rääkis Sule.

Praegu ei osanud tervisekassa öelda, kust leitakse raha 2026. aasta palgatõusuks.

“Kui saame kollektiivlepingu allkirjastatud, saame hinnata, mis on järgmise aasta vajadus. Analüüs ja koostamine algab suve lõpus ja sügisel, koos riigieelarve ettevalmistamisega,” ütles Banhard.

Kuna järgmise aasta palgatõusu rahastamine on ebaselge, ei soostunud arstide esindaja Katrin Rehemaa pühapäeval “Aktuaalses kaameras” kommentaare andma.

Riiklik lepitaja Meelis Virkebau aga usub, et uus kollektiivlepe saab sõlmitud enne 1. aprilli.

“Tavaliselt sõlmime kõigepealt kollektiivlepingu eelduste kokkuleppe, mis annab tööandjatele kindlustunde, et raha tuleb välja lubatud mahus. Selleks vajame tervisekassa juhatuse esimehe ja terviseministri allkirju. Hetkel on terviseminister meie teada Eestist ära,” ütles Virkebau.

“Ma ei tahaks numbritest rääkida enne, kui leping on allkirjastatud, kuid 1,5 protsenti on mõeldud käesolevaks aastaks,” lisas riiklik lepitaja.

Kehtiv kollektiivleping sõlmiti 2023. aastal, mil tõusid tunnitasude alammäärad ligi 20 protsenti, ning 2024. aastal tõusevad need veel 10 protsenti.