“Ma annan endast parima, aga ikka ei lähe asjad nii nagu soovin.”
See lause on tuttav paljudele naistele, kes on ületanud kolmekümnenda eluaasta. Selles vanuses peaks justkui kõik paigas olema – karjäär, pereelu, enesekindlus. Kuid tegelikkuses tunnevad paljud naised vastupidist: justkui seisaks nad kohapeal, ja iga pingutus lõpeb läbikukkumisega.
Elu pöördepunkt: miks just 30+?
Kolmekümnendad on eluperiood, kus ühiskonna, pere ja enda ootused põrkuvad. Tunned survet olla edukas tööelus, hooliv partner, võib-olla ka ema, samal ajal hoides korras tervise, rahanduse ja sotsiaalsed suhted. Iga pisemgi viga tundub isikliku läbikukkumisena.
Kogu aeg justkui hiljaks jäämine
Sotsiaalmeedia on täis pilte täiuslikest eludest. See tekitab tunde, et teised on juba “kohale jõudnud” – neil on oma kodu, armastus, edu ja sisemine rahu. Sina aga mõtled: “Mis mul viga on, miks mina ei suuda?” Tegelikkuses pole keegi täiuslik ja iga eduloo taga on hulk nähtamatuid võitlusi.
Kas see on läbipõlemine või midagi enamat?
Väsimus, motivatsioonipuudus, sage haigustunne ja tunne, et kõik pingutused jooksevad liiva – need võivad olla märgid läbipõlemisest, depressioonist või lihtsalt emotsionaalsest kurnatusest. 30+ naistel on sageli kombeks teiste eest hoolitseda, aga unustada enda vajadused. Pikapeale muutub tühjaks jooksev tass ka raskeks koormaks.
Mida teha, kui miski ei õnnestu?
- Luba endal tunda ja hingata. Sa ei pea alati olema tugev ega produktiivne.
- Vaata üle oma eesmärgid. Kas need on sinu või kellegi teise unistused?
- Pööra tähelepanu väikestele edusammudele. Iga päev ei pea olema revolutsioon.
- Leia tuge. Terapeut, sõbranna või mõtete kirjutamine võib olla tohutult vabastav.
- Anna endale luba uuesti alustada. Iga päev on uus võimalus, mitte koopia eilsetest ebaõnnestumistest.
Kokkuvõte
Kui tunned, et elu 30+ tundub takistusraja läbimisena ja miski ei õnnestu, siis tea – sa ei ole üksi. See tunne ei määra sinu väärtust ega tulevikku. Elul on oma rütm ja mõnikord tuleb kõige ilusam õitseng pärast kõige pikemat vaikust.