Keskkonnaamet lubab sigade Aafrika katku tõkestamiseks öösihiku kasutamist
Keskkonnaamet andis öösihiku kasutamise loa tähtajaliselt kuni 28. veebruar 2025, mil lõpeb käimasolev jahiaasta. Öösihiku kasutamise eesmärgiks on piirata metssigade arvukust sigade Aafrika katku (SAK) leviku tõkestamiseks. Ettepaneku öösihikute kasutamise lubamiseks tegi Põllumajandus- ja Toiduamet, kelle vastutusala on taudi leviku piiramine. Öösihikute kasutamise lubamist toetas Loomataudide tõrje ekspertrühm, kuhu kuuluvad Eesti Maaülikooli, Riigi Laboriuuringute ja Riskihindamise Keskuse, Keskkonnaagentuuri, Keskkonnaameti, Eesti Jahimeeste Seltsi ja Põllumajandus- ja Toiduameti esindajad.
Keskkonnaameti peadirektor Rainer Vakra ütles, et öösihiku kasutamist saab Keskkonnaamet lubada vaid uluki kaudu leviva haiguse tõkestamiseks, samal eesmärgil saab jahti lubada ka kunstlikku valgusallikat kasutades ning mootorsõidukist. „SAKi juhtumeid on Eestis sel aastal diagnoositud 14 metsseal, taudi piiramiseks on peamine soovitus hoida sigade arvukus madalal. Praegu ei ole lubatud pidada ajujahti või jahti koertega, seega on sigade küttimine raskendatud, öösihiku kasutamine annab küttimiseks lisavõimaluse,“ selgitas peadirektor.
Rainer Vakra lisas, et seakatku looduses hääbumiseks on vajalik langetada metssigade asustustihedus lähitulevikus tasemele kolm isendit 1000 ha kohta igas jahipiirkonnas. „Hetkel on Eestis hinnanguliselt üle 30 000 metssea ja eesmärgi täitmiseks tuleb metssigu küttida Keskkonnaagentuuri ette antud mahus, mis numbrites väljendatuna on üle 16 000 isendi. Metssigade arvukuse kontrolli all hoidmine hoiab madalal ka tõenäosuse, et seakatk levib metssigade kaudu kodusigade farmidesse,“ täpsustas Vakra. Rainer Vakra lisas, et metssigade küttimisest ülevaate saamiseks tuleb Keskkonnaametit igakuiselt 10. kuupäevaks teavitada kütitud metssigadest ning registreerida tuleb kõik kasutusele võetavad metssigade lisasöötmiskohad.
Öösihik lubati tsiviilkäibesse 2023. a kevadel relva- ja jahiseaduse muudatusega. Öösihiku soetamise õiguse annab jahipidamise otstarbel väljastatud relvaluba, millele on kantud jahipidamise otstarbel registreeritud püss. (Relvaseaduse § 20_1 lg 5). Öösihiku võib kinnitada jahipidamise otstarbel registreeritud püssile ja kinnitada tulirelvale vaid lasketiirus, laskepaigas ning jahipidamisel jahiseaduses lubatud juhul. Sarnaselt lisavalgusele saab öösihikut kasutada vaid kõrgistmelt või jahipukilt. Öösihikut on keelatud kinnitada tulirelvale või võtta püssikotist välja öösihikuga relva, kui püssiraua suue on madalamal kui 2,5 meetrit ja keelatud on tulistada öösihikut kasutades, kui püssiraua suue on lasu sooritamise hetkel madalamal kui 2,5 meetrit maapinnast.
Täna, 29. juulil toimuval SAK teemalisel kohtumisel Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumis annab Rainer Vakra Keskkonnaameti selle valdkonna tegevustest ülevaate ka koostööpartneritele.