
Kuigi sääsed on juba praegu aktiivsed, sõltub kogu suve sääsetiheduse määr peamiselt sademete hulgast. Ent üks asi on kindel: teatud inimesed – eriti need, kelle ainevahetus on kiirem ja kes higistavad rohkem, näiteks ülekaalulised – meeldivad sääskedele oluliselt rohkem kui teised.
Putukateadlane Urmas Tartes selgitas “Terevisioonis”, et viimaste aastate jooksul on kordunud sarnane muster: sääsevastsed arenevad mai alguseks juba üsna kaugele, kuid seejärel järgneb jahedam periood, mille jooksul sääsed jäävad lompidesse paremat ilma ootama. “Kõik sääsed, kes kannatlikult sooja ootasid, on nüüd välja lennanud,” ütles ta.
Kas 2025. aasta suvi tuleb sääserohke, sõltub suuresti vihmast. Tartese sõnul kehtib selge seos: kui sajab vähe, on ka sääski vähem; kui vihma sajab rohkelt, eriti paduvihmana, siis loovad need tingimused ideaalse kasvukeskkonna sääsevastsetele. „Paduvihmad täidavad lombid, kus sääsed saavad areneda, ja soe ilm kiirendab arengut,“ rääkis Tartes. Kui sademed jäävad tagasihoidlikumaks ja tulevad pehmete vihmadena, võib sääskede hulk ka väiksemaks jääda.
Tartes meenutas, et eelmise aasta suvi tõi kaasa mitmenädalase kuiva perioodi, millele järgnesid äkilised paduvihmad – ideaalne retsept sääseplahvatuseks.
Aga miks mõni inimene meelitab sääski rohkem kui teine? Tartes selgitas, et põhjused peituvad osaliselt inimese nahal elavates mikroorganismides. “On näidatud geneetilisi eelsoodumusi, mille tulemusel tekivad koosmõjud, mille kaudu organism eritab lõhnaaineid, mida sääsed paremini tunnevad. See seletab, miks mõni inimene on tõeline sääsemagnet.”
Lisaks geenidele mõjutab sääskede huvi ka inimese käitumine ja kehalised omadused. „Ülekaalulisus tõstab ainevahetust, mistõttu inimene higistab rohkem ka väikse pingutusega. See meelitab sääski ligi,“ lisas Tartes.
Samas saab inimene ise oma käitumisega sääski vältida. Näiteks tuleks vältida viibimist lompide läheduses, kus sääsed pesitsevad. „Kui ei ole tarvidust, siis ei pea ju sääserohkesse paika minema. Lagedatel aladel on sääski vähem,“ soovitas Tartes.
Neile, kes armastavad looduses viibimist, kuid ei soovi sääskedega kohtuda, soovitas ta kasutada spetsiaalseid matkariideid, mille tihedast kangast sääsk läbi ei hammusta. „Näo ette saab panna sääsevõrgu – siis ei häiri nad üldse,“ kinnitas ta.
Sääsetõrjevahendid on tema sõnul samuti tõhusad, kuid nende koostis on tihti mürgine. „Inimene kui suur loom jääb küll ellu, aga sääsk – kui tilluke olend – sureb või tunneb end väga ebamugavalt,“ nentis putukateadlane.