
Soome rahvuslik lennufirma Finnair seisab silmitsi tõsiste majanduslike raskustega, mis võivad tulevikus muuta Helsingi kaudu lendamise eestlastele oluliselt keerulisemaks. Soome ajakirjanduses arutatakse üha tõsisemalt võimalust, et firma võib vajada müümist või riigipoolset päästmist.
Kuigi Finnairi müügist avalikult Soomes veel ei räägita – see oleks poliitiliselt tundlik teema –, on mured ettevõtte ümber kiiresti kuhjunud. Viimase viie aasta jooksul on Finnair laenanud neli korda rohkem raha, kui firma väärt on. Ainuüksi märtsikuu lõpus toimunud lennundustöötajate streigid põhjustasid Finnairile üle 40 miljoni euro suuruse kahju ning tühistati üle saja lennu.
Lennundusekspert Sven Kukemelki sõnul on ettevõtte ärimudel rajatud Aasia ja Euroopa vahelisele transiidile läbi Venemaa. Pärast Venemaa õhuruumi sulgemist on Finnairil raskusi Aasiasse lendamisega, samal ajal kui konkurendid pakuvad kiiremaid marsruute. Pikamaalennukid seisavad jõude, lühimaalennukid on aga vananenud.
„Finnair on praegu nullkasumis. Nad suudavad eksisteerida, aga neil puudub kapital, et lennukiparki uuendada. Kui nad ei leia lahendust, peavad nad paratamatult oma tegevust koomale tõmbama,“ selgitas Kukemelk.
Sellised kärped mõjutaksid ka Eestit. Hetkel on Tallinnast kuni kümme otselendu päevas Helsingisse, mis tagavad ligipääsu laiale valikule edasilendudest. Kui Finnair vähendab tegevust, väheneb ka Tallinna ja Helsingi vaheline lennuliiklus ning Eestist väljasaamine muutuks keerulisemaks.
Soome riigil on võimalik Finnairi toetada – neile kuulub veidi üle 50% ettevõttest. Teoreetiliselt võiks valitsus firmat päästa, suurendades oma osalust ja aktsiakapitali. Kukemelki hinnangul pole see aga realistlik: “Soome tõstab praegu oma kaitsekulutusi, ja on raske näha, et neil oleks vaba miljard Finnairi päästmiseks.”