
Täna 15.04.2025 allkirjastasid sotsiaalminister Karmen Joller ja Ukraina terviseminister Viktor Liaško tervishoiu koostööleppe järgmise etapi. Leppe eesmärk on tugevdada omavahelist koostööd tervishoius, toetada Ukraina tervishoiusüsteemi taastamist ning kasutada Ukraina sõjaaja väärtuslikke õppetunde Eesti tervishoius.
Sotsiaalminister Karmen Joller kinnitas, et riigid jätkavad seni alustatud koostööd. „Kindlasti tuleb mõista, et see on võrdsete suhe. Ukraina ei tule meie juurde “käsi pikalt ees” abi tahtma. Meil on nende kogemusest õppida vähemalt sama palju ja rohkemgi veel,“ kommenteeris minister Joller sõlmitud koostöölepet. “Nii kohutav kui see ka ei ole, on Ukrainale iga päev ellujäämiskursus, aga samas õppetund, millest meil kõigil on palju arvesse võtta”, ütles Karmen Joller.
Ukraina terviseminister Viktor Liaško ütles: „Eesti on üks Ukraina olulisemaid partnerriike, kes on meid toetanud juba alates täiemahulise sõja esimestest päevadest. Allkirjastatud tehniline leping seab selged fookused meie koostöös ja avab ukse konkreetsetele projektidele.“ Need puudutavad näiteks meditsiinilise taristu taastamist, rehabilitatsiooniteenuste tugevdamist, samuti digivaldkonna arendamist ja Ukraina tervishoiu vastavusse viimist EL-i nõuetega. „Selle lepinguga muudame meie koostöö Eestiga veelgi praktilisemaks, süsteemsemaks ning keskendume pikaajalistele tulemustele,” lisas Ukraina terviseminister Viktor Liaško.
Lepingu olulisemad koostöövaldkonnad on:
- kaasa aitamine Ukraina tervishoiusüsteemi reformide ja haiglate taastamisele
- tervishoiutöötajate koolitamine ja kogemuste vahetus
- sõjas kannatanute ravi, rehabilitatsioon ja psühhosotsiaalne tugi
Näiteks on Eestil võimalik õppida, kuidas Ukraina on korraldanud oma kriitilisi laovarusid, haavatute transporti, eristanud sõja- ja tavapärast meditsiini, haiglaid jne. Juba praeguseks on Ukrainas neid kogemusi saamas käinud sotsiaalministeeriumi, Terviseameti, Tervisekassa ja perearstide esindajad. Märgiliseks näiteks koostööst on Ukraina sõjas haavata saanud võitlejate proteesimine ja taastusravi, mille eestvedaja on Ida-Tallinna Keskhaigla. “Ühelt poolt aitame me kannatanuid sõna otseses mõttes jalule, teisalt saavad meie arstid kogemusi, mida rahu ajal ühestki õpikust ei ammuta,“ sõnas sotsiaalminister Karmen Joller.
Koostöölepe puudutab muu hulgas ka Ukraina kodanikele arstiabi pakkumist Eestis. Samuti tehakse koostööd selle nimel, et rakendada rahvusvahelisi sanktsioone ja takistada Venemaal kasutada sõjategevuseks meditsiinisektori vahendeid. Eesti ja Ukraina teevad koostööd ka haridusprogrammides ning arendavad tervishoiutöötajate väljaõpet ja teaduskoostööd.
Minister Ljaško kohtub oma visiidil Eestis ka Tervisekassa juhatuse liikmete ja Terviseameti tervishoiu kriisideks valmisoleku osakonna juhataja Andras Armväärtiga, Ida-Viru Keskhaiglas töötava Ukrainast pärit arsti dr Natalya Isayevskaga, külastab Tallinna Kiirabi ning Laagri Perearstikeskust. Minister Karmen Jolleri sõnul ehitab Ukraina oma perearstisüsteemi üles Eesti eeskujul ja Eesti meedikud, nende hulgas Karmen Joller ise, on aastate jooksul oma Ukraina kolleege õpetamas käinud.
Täna allkirjastatud lepe tugineb 2023. aastal Kiievis sõlmitud kavatsuste protokollile ja 2024. aasta Ukraina terviseministeeriumi ettepanekule jõuda koostööleppeni Ukraina ülesehitamise toetamiseks tervisevaldkonnas.