Juuli Energiapuhang Eesti Poliitikas, Kuid Erakondade Reitingud Püsivad Stabiilsed

Juuli on olnud Eesti poliitikas tavapärasest tormilisem, peamiselt seoses valitsusvahetusega. Kuid erakondade reitingutes see energiapuhang ei peegeldu ja võrreldes juuniga olulisi muutusi ei ole. Esmakordselt reitingutabelisse jõudnud erakond Koos saavutas Kantar Emori küsitluses kolm protsenti toetust, mis on sama palju kui Eesti 200.

Kantar Emor viis oma juulikuise küsitluse läbi rahvusringhäälingu uudistetoimetuse tarvis 11.-17. juulini, mil Kaja Kallase lahkumine peaministrikohalt oli juba kindel ja koalitsioonikõnelused Reformierakonna, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna ning Eesti 200 vahel peaministrikandidaat Kristen Michali juhtimisel käisid täie hooga.

Kantar Emori uuringuekspert Aivar Voog sõnas, et uus peaminister ja valitsus võivad hakata mõjutama valitsuskoalitsiooni erakondade reitinguid augustis, mil võivad juba ilmneda esimesed muutused.

“Praegu ei ole võrreldes juuniga olnud selliseid olulisi muutusi, mis oleks pannud inimesi oma erakondlikke eelistusi muutma,” ütles Voog ERR-ile.

<

Erakondade populaarsuse edetabelit juhib endiselt kindlalt Isamaa, 28-protsendilise toetusega. Teisel kohal on Sotsiaaldemokraatlik Erakond 17 protsendiga ja kolmandal Reformierakond 16 protsendiga. Neljandal kohal on Keskerakond, keda toetab 14 protsenti küsitletutest. Juunis suure pereheitmise läbi teinud EKRE on teist kuud järjest viiendal kohal 13-protsendise toetusega.

Voog märkis, et Keskerakonna toetus on rahvusrühmades väga erinev. “Mitte-eestlaste hulgas on Keskerakonna toetus jätkuvalt tugev (52,2 protsenti), kuid eestlaste hulgas on see seoses mitme tuntud poliitiku lahkumisega märkimisväärselt vähenenud (3,6 protsenti). Need vastandlikud trendid on jätnud Keskerakonna reitingu üldiselt samaks,” ütles Voog.

<

Kuuendal kohal on Parempoolsed, viieprotsendise toetusega, mis on juuniga võrreldes mõnevõrra langenud. Voogi hinnangul on see tingitud nende suhtelisest passiivsusest pärast valimisi.

Erakonna Eesti 200 reiting püsib kolme protsendi tasemel.

Lisa kommentaar