Inimesed võivad elada teiste elu või sekkuda teiste eludesse mitmel põhjusel. Sageli on see keeruline ja mitmetahuline käitumine, millel võib olla mitmeid psühholoogilisi, sotsiaalseid ja kultuurilisi põhjuseid. Siin on mõned võimalikud seletused:
- Identiteedi otsingud: Mõned inimesed võivad tunda, et nende enda elu on tühi või ebarahuldav, mistõttu nad otsivad mõtet ja põnevust, samastudes teiste inimeste elude, saavutuste või probleemidega.
- Sotsiaalne surve ja võrdlus: Sotsiaalmeedia ja kultuurilised ootused võivad tekitada survet võrrelda end teistega ja püüelda ideaalide poole, mida näevad teiste inimeste eludes. See võib viia soovini matkida või sekkuda teiste eludesse.
- Empaatia ja hoolivus: Mõnikord võivad inimesed sügavalt hoolida teistest ja tunda, et nende sekkumine või kaasamine on abistamise või toetamise viis.
- Kontrolli ja mõjuvõimu vajadus: Mõned inimesed võivad tunda vajadust kontrollida või mõjutada teisi, et tunda end võimsamana või tähtsamana.
- Uudishimu ja igavus: Mõnikord võib teiste inimeste elude jälgimine olla lihtsalt huvitavam kui omaenda elu, eriti kui inimene tunneb igavust või rahulolematust oma igapäevaeluga.
Oluline on mõista, et iga inimene ja olukord on unikaalne. Kuigi mõned võivad tõesti elada teiste kaudu, sest neil on tunne, et neil puudub oma elu, on teistel võib-olla lihtsalt loomulik kalduvus olla kaasatud ja hooliv. Samas on tervislik suhe iseenda ja teistega see, mis põhineb eneseaktsepteerimisel, isiklikel piiridel ja vastastikusel austusel. Kui tunned, et see teema mõjutab sind või kedagi, keda sa tunned, võib olla abi rääkimisest usaldusväärse sõbra või professionaalse nõustajaga.