
Haridusministeeriumis valmimist ootav määruse eelnõu muudab koolipäeva algusaega, määrates, et õppetunnid algavad senise kella kaheksa asemel üldjuhul kell üheksalt.
Varasema korra järgi alustati koolipäeva kell kaheksa või hiljem, kuid uus määrus nihutab algusaja ühe tunni võrra hilisemaks, s.o kell üheksaks või hilisemaks. Erandkorras võib koolitundide algus olla ka varem, kuid mitte enne kella kaheksat, kui hoolekogu teeb sellekohase ettepaneku.
Eelnõu seletuskirjas on välja toodud, et muutus seisneb selles, et tunnid ei saa enam alata enne kella 8.00, kuid uus määrus muudab üldreeglit, mille järgi koolipäev algab enamasti kell 9.00, mitte kell 8.00 nagu varem.
Muudatus on sisse viidud haridusministeeriumi arvates õpilaste vaimse ja füüsilise heaolu toetamiseks, kuna hilisem algusaeg aitab parandada õpilaste käitumist ja õpitulemusi.
Samuti on koolipidajatele antud võimalus kohandada kooli algusaega, et optimeerida koolitranspordi kasutamist ja hajutada tipptundi koormust suuremates keskustes, kui kooli hoolekogu annab sellele heakskiidu.
Paljuski on koolid juba praegu kehtestanud hilisema algusaja, näiteks 8.30, 8.45 või 9.00.
Haridusministeerium ootab kõigi asjassepuutuvate ametkondade ja ühenduste arvamusi eelnõu kohta kuni 7. maini. Määrus on plaanitud jõustuma 1. septembril 2025.
Koolipäeva hilisema alguse idee on olnud arutlusel juba aastaid. 2017. aastal andsid haridus- ja terviseeksperdid sotsiaalministeeriumile ettepaneku viia koolipäeva algus kella üheksaks, keelata esimeses klassis kodutööd ja lubada mitmes vahetuses õpetamist vaid erandjuhul. Siiski ei jõutud toona määruse kehtestamiseni.