Gren Eesti tõstab Tartus kaugkütte hinda ligi 10 protsenti: Kuidas hinnatõus mõjutab tarbijaid ja ettevõtte kasumit?

Tartus kaugkütteteenust pakkuv ettevõte Gren Eesti on otsustanud tõsta järgmisel kuul sooja hinda ligi 10 protsenti. Ettevõtte juhtkond selgitab, et hinnatõus on vajalik, et katta suurenenud tegevuskulud ja investeeringutega seotud kulutused.

Hetkel maksavad tartlased sooja eest 58,97 eurot megavatt-tunni kohta, kuid kuu aja pärast tõuseb hind 64,69 euroni, millele lisandub käibemaks. Seega on tarbija hind ligikaudu 80 eurot megavatt-tunni eest.

Gren Tartu juhatuse esimees Margo Külaots selgitab, et hinnatõus on tingitud nelja aasta jooksul suurenenud tegevuskuludest, aga ka investeeringutest, mis on tehtud varustuskindluse tõstmiseks. “Me oleme investeerinud katlamajadesse, et tagada energiaga varustamine isegi elektrikatkestuste korral. Samuti oleme loonud vedelkütuse kasutamise võimaluse, kui peaks tekkima probleem gaasi hankimisel,” räägib Külaots. Kõik need kulutused on viinud vajaduseni tõsta hindu.

Külaots toob esile ka, et kuigi hinnatõus on oluline, jääb soojuse hind endiselt Eesti keskmisest 33 protsenti odavamaks. Viimastel aastatel on Gren Tartu kliendibaas kasvanud ning Tartu linn on viinud suure osa oma kinnisvarast kaugküttele.

Tartu abilinnapea Raimond Tamm ütleb, et linnal ei ole veel konkreetset plaani eelarves täiendavate vahendite leidmiseks, kuid arvestatakse, et hinnatõus võib linnale tähendada täiendavaid kulutusi umbes 250 000 euro ulatuses aastas. Eelarve koostamine on alles käimas ja linn tahab hinnatõusust tulenevaid muudatusi kajastada nii lisaeelarves kui ka järgmise aasta eelarves.

Kuigi kaugkütte hind tõuseb, on Gren Tartu kasum viimase majandusaasta aruande järgi kasvanud 22,5 miljoni euroni, mis on pea kahekordne kasv võrreldes eelmise aastaga. Külaots selgitab, et 2022. aastal oli tegevuskasum madalam, kuna energiakriisi ajal müüdi soojust madalama hinnaga. Ta rõhutab, et ettevõtte kasum ei sõltu ainult kaugkütte müügist – Gren Tartu toodab ka elektrit ja tegutseb mitmesugustes valdkondades, sealhulgas omab tütarettevõtteid nagu Gren Viru Virumaal.

Kokkuvõttes on hinnatõus vältimatu samm ettevõtte tegevuskulude katmiseks, kuid samas jääb soojuse hind Eestis endiselt konkurentsivõimeliseks. Tartlased võivad oodata, et hinnatõus kajastub ka linnalistes kulutustes, millele linn peab leidma lahenduse.