Enne kui võtad lemmiklooma: 10 olulist asja, millega arvestada

Lemmikloom võib olla truuks kaaslaseks, pakkuda rõõmu ja tuge igapäevaelus ning õpetada vastutust. Kuid otsus võtta loom endale ei tohiks kunagi olla hetkeemotsioonist ajendatud – see on pikaajaline kohustus, mis nõuab läbimõeldust, aega, ressursse ja südant.

Siin on kümme olulist aspekti, millega peaksid arvestama, enne kui lemmiklooma koju tood:

1. Aeg ja pühendumus
Lemmikloom vajab igapäevast hoolt – toitmist, jalutamist, mängimist, treenimist ja tähelepanu. Koerad, kassid ja teisedki loomad võivad elada 10–20 aastat, vahel isegi kauem. Kas oled valmis sellele ajale pühenduma?

2. Rahalised kulud
Toit, vaktsiinid, veterinaarabi, kindlustus, hooldusvahendid ja võimalusel ka treening – lemmikloomaga kaasnevad regulaarsed kulud, milleks pead valmis olema.

3. Elukeskkond
Kas sinu kodu sobib loomale? Suur koer vajab rohkem liikumisruumi kui kääbushamster. Mõtle, kas su elukoht võimaldab looma pidamist, kas sul on piisavalt ruumi ja kas pereliikmed on nõus lemmikut jagama.

4. Allergiad
Enne looma võtmist uuri, kas peres kellelgi on loomakarvade või -kõõma vastu allergiat. Allergiad võivad tõsiselt mõjutada elukvaliteeti ning panna sind lõpuks raske otsuse ette looma ära andmise osas.

5. Igapäevased rutiinid ja reisid
Kas su elustiil toetab lemmiklooma pidamist? Kui tihti reisid? Kas sul on keegi, kes saab sinu äraolekul loomaga tegeleda? Loom vajab kindlat rutiini ja pidevat hoolt.

6. Lemmiku sobivus sinu elustiiliga
Erinevad loomad ja tõud vajavad erineval määral liikumist, tähelepanu ja treenimist. Näiteks aktiivne töökoeratõug ei sobi inimesele, kes eelistab vaikset kodust eluviisi.

7. Koolitus ja sotsialiseerimine
Paljud loomad vajavad järjepidevat õpetamist. Kas oled valmis investeerima aega ja kannatlikkust, et õpetada oma lemmikule häid kombeid ja kindlustada, et ta sobitub sinu ja ühiskonna igapäevaellu?

8. Hooldus ja hügieen
Kas oled valmis tegelema karvade, liiva, puuride või võimalike lõhnadega? Looma eest hoolitsemine tähendab ka tema pesemist, küünte lõikamist ja elukeskkonna puhtana hoidmist.

9. Lemmiku tervis ja vananemine
Loomad jäävad haigeks, vananevad ja vajavad rohkem hoolt elu lõpu poole. Kas oled valmis pakkuma armastust ja hoolitsust ka siis, kui loom enam ei jookse ega mängi, vaid vajab abi ja tähelepanu?

10. Vastutus ja seadused
Lemmikloom ei ole mänguasi – tema elu ja heaolu on sinu vastutus. Eestis kehtivad mitmed seadused, mis reguleerivad loomapidamist. Pead olema teadlik oma kohustustest, alates registrisse kandmisest kuni looma heaolu tagamiseni.

Lõppsõna
Lemmikloom võib muuta sinu elu paremaks, tuues sellesse soojust, rõõmu ja lojaalsust. Kuid see tuleb ainult siis, kui oled valmis pakkuma talle sama palju vastu – stabiilsust, armastust, aega ja hoolt. Mõtle hoolikalt, uuri, küsi nõu ja tee otsus vastutustundlikult.