Ärevuse puhul ei aita põgenemine ja vältimine: Kuidas tegelikult ärevusega toime tulla?

Ärevus on loomulik osa elust ja kergemate vormidena võib see olla isegi kasulik, sest see valmistab meid ette stressirohketeks olukordadeks. Kuid kui ärevus muutub püsivaks või kontrollimatuks, võib see hakata piirama meie igapäevaelu ja mõjutada vaimset tervist. Üks levinumaid reaktsioone ärevusele on vältimine või põgenemine – püüe vältida olukordi, mõtteid või emotsioone, mis ärevust esile kutsuvad. Paraku toob see strateegia kaasa rohkem kahju kui kasu, kuna see hoiab ärevuse tsüklit elus ja võib aja jooksul probleemi süvendada.

Miks põgenemine ja vältimine ärevuse puhul ei toimi?

  1. Ärevus on osa ellujäämisinstinktist
    Ärevustunne on seotud meie aju ürgsete mehhanismidega, mis aitavad meil tajuda ja reageerida ohule. Kui me püüame ärevust tekitavaid olukordi vältida, saadame ajule signaali, et need olukorrad on tõesti ohtlikud. See suurendab aja jooksul tundlikkust ja muudab ärevust tekitavad päästikud veelgi tugevamaks.
  2. Vältimine tugevdab hirmu
    Kui me hoidume teatud tegevustest või olukordadest, sest kardame nendega kaasnevat ärevust, kinnistub ajus veendumus, et vältimine on ainus viis turvatunde säilitamiseks. Tegelikkuses jääb aga hirm lahendamata ja võib isegi kasvada, sest me ei õpi, et olukord võib olla ohutu.
  3. Põgenemine välistab õppimise ja kohanemise
    Ärevuse tõhusaks haldamiseks on vaja õppida sellega toime tulema, mitte seda vältima. Kui inimene ei puutu kokku oma ärevuse põhjustega, ei saa ta kogeda, et ta suudab neist üle saada. Vältimine röövib meilt võimaluse õppida ja areneda.

Mida teha põgenemise ja vältimise asemel?

  1. Võta ärevus vastu, mitte ära tõrju seda
    Esimene samm ärevusega toimetulekul on aktsepteerida, et ärevus on osa inimkogemusest. Selle tundmine ei tähenda, et sa oled nõrk või katki – see on lihtsalt märk sellest, et su keha ja meel püüavad sind kaitsta.
  2. Astmelise kokkupuute harjutamine
    Kokkupuute teraapia on tõhus viis ärevusega toimetulemiseks. See tähendab järkjärgulist kokkupuudet olukordadega, mis tekitavad ärevust, alustades väiksematest ja liigutades edasi keerulisemate suunas. Näiteks kui avalikud esinemised tekitavad ärevust, võiks alustada väikese grupi ees rääkimisest ja liikuda järk-järgult suuremate auditooriumide suunas.
  3. Õpi oma mõtlemist juhtima
    Ärevus on tihedalt seotud negatiivsete ja katastroofiliste mõtetega. Kognitiiv-käitumuslik teraapia (CBT) aitab inimesel tuvastada ja muuta irratsionaalseid mõtteid, mis ärevust suurendavad. Küsi endalt: „Kas mu hirmud põhinevad faktidel või oletustel?“ ja püüa leida ratsionaalsemaid tõlgendusi.
  4. Kasuta hingamistehnikaid ja lõdvestusharjutusi
    Ärevusega kaasneb sageli füüsiline pinge ja kiire hingamine. Sügav hingamine ja lõdvestustehnikad aitavad närvisüsteemi rahustada ning vähendada ärevuse füüsilisi sümptomeid.
  5. Ela hetkes
    Ärevus on sageli seotud tulevikku suunatud hirmudega. Mindfulness ehk teadveloleku harjutused aitavad keskenduda hetkele, aktsepteerida oma emotsioone ning katkestada ärevuse tsükli.
  6. Räägi oma tunnetest
    Ärevus võib tunduda koormav, kui hoiad seda endale. Rääkimine sõbra, pereliikme või terapeudiga võib aidata tundeid leevendada ja anda vajalikku toetust.

Ärevuse lahendamine nõuab julgust ja järjepidevust

Ärevus ei kao üleöö, kuid vältimine ja põgenemine ei ole lahendused. Vastupidi, need võivad muuta ärevuse sügavamaks ja pikaajalisemaks. Tõeline vabanemine ärevusest algab julgusest sellega silmitsi seista, väikeste sammude kaudu oma hirme murda ja õppida, et ärevust tekitavad olukorrad ei pea olema ülekaalukad.

On oluline meeles pidada, et sa ei pea sellega üksi toime tulema. Tugivõrgustik, terapeudid ja eneseabimeetodid on kõik vahendid, mis aitavad sul liikuda ärevusest vabama elu poole. Ärevuse juhtimise õppimine ei ole lihtne, kuid see on jõupingutusi väärt – sest just sellel teel õpid tundma oma sisemist tugevust ja saavutad tõelise vabaduse.

❤️Kuigi olen pikemalt haiglas viibinud, püüan jätkuvalt teiega jagada häid postitusi ja lugusid, mida siin tasa ja targu kokku panen. Kui sul on võimalus mind natukenegi toetada, kasvõi väikese summaga, oleksin selle eest siiralt tänulik. Iga panus – isegi 1 euro – tähendab mulle praegu tohutult palju ja annab jõudu. Me ei tea kunagi, millal võib meil endal abi vaja minna, ja see teadmine paneb mind südamest hindama kõiki, kes minule mõtlevad ja minu kõrval seisavad. Aitäh, et oled olemas ja võtad hetke, et mind meeles pidada.❤️
👉 Toetada saab:
Pank: Swedbank
Saaja: JANAR KEEL
Konto: EE622200001108072175