
Iga suhe vajab toimimiseks head suhtlemist, kuid vahel peituvad probleemid pealtnäha süütutes harjumustes. Kui teatud suhtlusmustreid ei märgata ega muuda, võivad need ajapikku viia arusaamatuste kuhjumiseni, usalduse kadumiseni ja lõpuks ka lahutuseni. Siin on viis levinud suhtlusviga, mis võivad olla tugevaimad ennustajad abielu lagunemiseks.
1. Kriitika, mis ründab isikut, mitte tegu
Üks asi on öelda: „Ma tunnen end üksikuna, kui sa ei helista.“ Teine asi on öelda: „Sa hoolidki ainult iseendast.“ Kui partnerit rünnatakse isiklikult, tekib kaitsehoiak ja ühendus kaob. Pidev kriitika on suhtele hävitav.
2. Pidev kaitseasend – iga vestlus muutub vaidluseks
Kui üks või mõlemad partnerid tõmbuvad igas ebamugavas olukorras kaitsepositsiooni ja ei võta vastutust, siis dialoog katkeb. See tekitab nõiaringi, kus kumbki ei tunne end kuulda ega mõistetuna.
3. Põlgus – kõige ohtlikum signaal
Iroonilised pilgud, sarkasm, naeruvääristamine – kõik need viitavad põlgusele. Kui suhtes kaob austus, ei jää armastusel tuge. Põlgus ei ehita midagi üles, see hävitab aeglaselt, kuid kindlalt.
4. Tõmbumine – vaikus karjub valjemini kui sõnad
Kui üks partner lõpetab rääkimise või lahkub tülide ajal ruumist, võib see tunduda rahu säilitamisena, kuid tegelikult tähendab see ühenduse katkestamist. Emotsionaalne eemaldumine on sageli suhte lõpu algus.
5. Lahenduste vältimine – probleemid kuhjuvad ja plahvatavad
Kui keerulisi teemasid lükatakse pidevalt edasi või ignoreeritakse, kaotab suhe paindlikkuse ja lahendamisvõime. Lahendamata konfliktid muutuvad ajapommiks, mis plahvatab ootamatul hetkel.
Suhtlemisprobleemid ei teki üleöö ega kao iseenesest. Kui mõni neist viiest märgist on saanud igapäevaseks normiks, võib see olla aeg otsida abi või tõsiselt mõelda, kuhu suhe liigub. Avatud, lugupidav ja aus suhtlemine on iga toimiva suhte vundament – ilma selleta võivad isegi tugevaimad paarid murduda.