13 reede: Ebausu, Ajaloo ja Mütoloogia Süvavaade

Mis on 13. reede?

  1. reede on paljudes kultuurides ja rahvusteadustes tuntud kui ebaõnne päev, mil inimesed on sageli ettevaatlikumad ning kalduvad vältima riskeerimist või olulisi otsuseid. Seda peetakse ebaõnne sümboliks ning on seotud mitmesuguste uskumuste ja müütidega, mis ulatuvad sajandite taha.

Ajaloolised ja kultuurilised taustad

1. Kristlikud traditsioonid

Kristlikus kontekstis on 13. reede seotud mitmete sündmustega, mis on andnud sellele päevale negatiivse varjundi. Üks tuntumaid on Jeesuse ristisurm, mille kohta usutakse, et see toimus reedel. Lisaks, viimane õhtusöömaaeg toimus 13 külalisega – Jeesus ja tema 12 apostlit. Pärast seda reedeti Jeesus. Seega sümboliseerib reede ja arvu 13 kombinatsioon mõnedes kristlikes uskumustes ebaõnne ja reetmist.

2. Keskaegne ebausk

  1. reede ebausku süvendasid keskaja Euroopas mitmed ühiskondlikud ja religioossed narratiivid. Sel ajal olid päevad ja numbrid tugevalt seotud astroloogia, mütoloogia ja religioossete tõekspidamistega. Reede oli üldiselt seotud negatiivsete sündmustega, nagu avalikud hukkamised, ning arvu 13 peeti numbriks, mis rikkus täiuslikkuse.

3. Templirüütlite kukutamine

  1. aasta 13. oktoobril, reedel, hävitas Prantsuse kuningas Philippe IV Templirüütlite ordu, pannes arreteerida ja piinata paljusid ordu liikmeid. Seda sündmust seostatakse sageli müstilise algusena 13. reede negatiivsele reputatsioonile.

Mütoloogia ja sümboolika

1. Arvu 13 ebaõnne

  1. arvu on ajalooliselt peetud problemaatiliseks mitmel pool maailmas. Arvu 12 on tihti nähtud kui täiuslikkuse sümbolit – 12 kuud aastas, 12 sodiaagimärki, 12 Jumala poja järgijat jne. Kui sellele lisada üks juurde, muutub number „liigseks“ ja tasakaalu rikkuvaks, seega toob see kaasa probleeme.

Paljudes kultuurides välditakse arvu 13. Näiteks hotellides, lennukites ja mõnes kortermajas puuduvad sageli 13. korrus ja tuba, kuna usutakse, et see tooks halba õnne.

2. Reede ja selle sümboolika

Reedel on sageli negatiivne varjund seotud varasemate uskumustega. Paljudes kultuurides peeti reedet päevaks, mil hukati kurjategijaid või viidi läbi teisi ebasoosinguga sündmusi. Näiteks usuti, et inimesed ei tohi reedel merereisile minna või olulisi lepinguid sõlmida, sest need ettevõtmised on määratud läbikukkumisele.

3. Naiste ja kuutsüklite seos

On ka teooriaid, mis väidavad, et reede ja arv 13 on seotud naiseliku energia ja kuutsüklitega. Kuutsükli pikkus on ligikaudu 28 päeva, millest iga tsükkel jaguneb nelja faasi, mis seostatakse loomulikult naiste menstruatsioonitsükliga. Kuna aastas on umbes 13 kuutsüklit, on see number ajalooliselt seotud ka müstiliste ja tsükliliste elujõududega.

Ebausk ja tänapäeva ühiskond

1. Paanikahood ja foobiad

  1. reede ebausu mõju on laialdane ja paljud inimesed kogevad sellel päeval suurenenud ärevust. On isegi olemas spetsiifiline foobia, mida nimetatakse paraskevidekatriafoobiaks – hirm 13. reede ees. Uuringud on näidanud, et sel päeval väheneb näiteks lendamine ja paljud väldivad olulisi otsuseid, näiteks investeerimist või operatsioonide planeerimist.

2. Majanduslik mõju

Mitmed uuringud on viidanud, et 13. reedel väheneb oluliselt majandustegevus. Inimesed kalduvad sellel päeval mitte sõlmima suuri ärilepinguid, mis tekitab teatava majandusliku alakaetuse. Lennufirmade ja turismisektori tulud langevad samuti, kuna reisijad on hirmul ebaõnne pärast.

3. Kultuuriline populaarsus

Filmides, kirjanduses ja popkultuuris on 13. reede kujunenud õuduse ja põnevuse sümboliks. Üks tuntumaid on kindlasti “Friday the 13th” filmisari, mis süvendas selle päeva seost õuduse ja kurjaga. Lisaks on mitmeid raamatuid ja telesaateid, mis uurivad ja võimendavad selle kuupäeva mütoloogiat.

Kokkuvõte

  1. reede on päev, mis on sajandeid kätkenud endas ebausu ja müstikat. See on omandanud ebaõnne sümboli paljude jaoks üle kogu maailma, kuid see on ka sotsiaalsete, kultuuriliste ja religioossete tähenduste kombinatsioon. Tänapäeva maailmas on see päev omandanud meelelahutusliku ja müstilise rolli, olles endiselt üks kõige tuntumaid ebausu allikaid.
  2. reede mõju meie käitumisele, uskumustele ja isegi majandusele näitab, kui sügavale võib juurduda ebausk ja kuidas ajaloolised narratiivid võivad jätkuvalt mõjutada kaasaegseid ühiskondi.