
Suhtlemine on iga suhte alus – olgu selleks siis romantiline suhe, sõprus või tööalane läbisaamine. Kuid mõnikord võivad ka pealtnäha süütud kommentaarid teha rohkem kahju kui kasu. On olemas teatud laused ja küsimused, mida ei tohiks mitte mingil juhul naistele öelda – olgu see siis viisakusest, lugupidamisest või lihtsalt heade suhete hoidmise nimel. Mõned neist võivad tunduda naljana, teised justkui “ausa arvamusena”, aga tegelikkuses võivad need solvata, alandada või panna inimese end ebamugavalt tundma.
Alljärgnevalt toome välja kümme asja, mida oleks targem jätta ütlemata – kui soovid jääda taktitundeliseks ja arvestavaks suhtluspartneriks.
“Sa näed väsinud välja.”
See võib kõlada kui hooliv märkus, kuid tihti tõlgendatakse seda kui viidet sellele, et inimene näeb halb välja. See võib alandada ja vähendada enesekindlust.
“Kas sa oled oma päevade ajal?”
See on üks kõige solvavamaid viise, kuidas naise emotsionaalset reaktsiooni pisendada. Selline kommentaar trivialiseerib tunded ja viitab, et naine ei suuda end kontrollida.
“Sa oled liiga emotsionaalne.”
Emotsioonid ei ole nõrkus. Selline väide võib tunduda nagu naise tunded oleksid probleem, mitte osa inimlikust kogemusest.
“Sa ei saa sellest aru, sest sa oled naine.”
See on otsene seksistlik kommentaar, mis alavääristab inimese intelligentsi või võimeid puhtalt soo tõttu.
“Millal sa kavatsed lapsi saada?”
Väga isiklik küsimus, mis võib olla valus neile, kes ei saa lapsi või ei soovi neid. See pole kunagi sobilik small talk’i teema.
“Kas see on, mida sa kandsid?”
Selline lause võib hävitada hetkega kellegi enesetunde. Riietusvalikud on isiklikud, ja negatiivne kommentaar võib mõjuda ebaviisakana.
“Sa oled üsna nutikas… naise kohta.”
See on pealtnäha kompliment, kuid tegelikult alavääristav. See vihjab, nagu naise saavutused oleksid üllatus, mitte reegel.
“Kas sa ei peaks olema köögis?”
Naljana mõeldud või mitte, see fraas on ajale jalgu jäänud ja kannab tugevat soolist stereotüüpi.
“Sa oled liiga iseseisev.”
Iseseisvus ei ole probleem. Selline kommentaar võib panna naise tundma, et ta peaks end tagasi hoidma, et teistele “meeldida”.
“Miks sa ei naerata rohkem?”
Naise välimuse ja meeleolu kommenteerimine justkui oleks see teiste meelelahutuseks, on üks levinumaid mikroagressioone. Igaühel on õigus oma ilmele.
Loe teisi huvitavasi teemasi SIIT